eur:
411.4
usd:
392.65
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Donald Trump amerikai (b) és Hszi Csin-ping kínai elnök a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő húszas csoport, a G20 oszakai csúcstalálkozójának második napján, 2019. június 29-én.
Nyitókép: Donald Trump amerikai (b) és Hszi Csin-ping kínai elnök a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő húszas csoport, a G20 oszakai csúcstalálkozóján. MTI/AP/Susan Walsh

Salát Gergely: kínkeserves paradigmaváltás kezdődik Kínában

A kínai gazdaság helyreállása lassabb a vártnál - mondta az InfoRádiónak Salát Gergely sinológus, megjegyezve, hogy főként az amerikaiakkal való feszültség miatt fordul befelé újra az ország gazdasága a következő időszakban.

2020 első negyedévében olyan jelentős mértékben zsugorodott a kínai gazdaság, amire 1992, az adatok nyilvánossága óta nem volt példa; a kínai statisztikai hivatal legfrissebb számai vegyes képet mutatnak a kínai gazdaságról az adatok – vélekedik Salát Gergely.

"Az ipari termelés júliusban 4,8 százalékkal növekedett, így ez volt a gazdaság motorja, de például kiskereskedelmi forgalom továbbra is csökken, ami azt jelenti, hogy

egyensúlytalanság alakult ki

a kínálat és a kereslet között. Egészen egyszerűen a kínaiak a kormányzati ösztönzés ellenére sem hajlandók fogyasztani, mert nem tudják, hogy a járvány esetleges második hulláma miatt szükségük lesz a tartalékaikra" – mondta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezetője.

A szakértő hozzátette, a kínai gazdaság összességében növekszik, de nem azzal a lendülettel, mint korábban. A koronavírus okozta válság után a helyreállás elkezdődött, de ez a várakozásokhoz képest lassabb. A koronavírus újabb és újabb fellángolásait lokálisan kezelik. Az év eleji országos lezárásra már nem számítanak, így hasonló gazdasági visszaeséssel sem kalkulálnak, de Salát Gergely szerint a következő hónapokban nagy volumenű gazdasági beavatkozásra sem lehet számítani.

"Októberben lesz a Kínai Kommunista Párt központi bizottságának a plénuma, addig radikális intézkedéseket valószínűleg nem hoznak, ott új irányba állíthatják a gazdaságot" – mondta a sinológus, aki emlékeztetett, hogy ez az új irány kezdett már kirajzolódni az elmúlt hónapokban,

nem is elsősorban a koronavírus, hanem a feszült amerikai viszony miatt.

Hszi Csin-ping államelnök-pártfőtitkár azt a jelszót adta ki, hogy úgynevezett belső keringésre kell alapozni Kína további gazdasági növekedését, Ez azt jelenti, hogy Kína gazdaságilag is befelé fog fordulni, és csökkenti függőségét a külső technológiáktól és piacoktól. Próbálja a belső fogyasztásra és piacra, a hazai cégekre és a belső innovációra alapozni a következő évek és évtizedek növekedését.

"Ez a paradigmaváltás nem biztos, hogy sikerrel zárul majd, és mivel jelenleg Kína a világ legnagyobb kereskedő nemzete, egészen biztosan kínkeserves lesz" – vélekedett Salát Gergely.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×