eur:
411.04
usd:
394.53
bux:
79365.5
2024. november 22. péntek Cecília

Balti büntetőintézkedések fehérorosz hivatalnokokkal szemben

Személyre szabva szankcionálnak.

Lettország és Észtország büntetőintézkedéseket vezetett be fehérorosz tisztségviselőkkel szemben, akiket felelősnek tart az elnökválasztás meghamisításában és erőszak alkalmazásában békés tüntetők ellen - közölte pénteken a lett külügyminisztérium.

A két balti ország külügyminisztériuma üdvözli az Európai Tanács ülésén elfogadott intézkedéseket és úgy döntött, hogy közösen lép fel, "személyre szabott egyéni intézkedéseket hoz a választások meghamisításáért és a Fehéroroszország utcáin békésen tüntetők elleni túlzott erő alkalmazásáért felelős fehérorosz tisztségviselők ellen".

Lettország és Észtország összeállította a fehérorosz vezetők névsorát.

A szankciók között szerepel a vízumtilalom.

A két ország által elfogadott intézkedések az Európai Unió által tervezett szankciókkal összhangban valósulnak meg - áll a lett külügyi tárca közleményében.

A két ország külügyminisztériuma aggodalmát fejezte ki a fehérorosz elnökválasztással kapcsolatban, amelynek eredményét a fehérorosz polgárok zöme nem fogadott el és jelenleg a válság békés és törvényes rendezését szorgalmazza.

Szerdán a harmadik balti állam, Litvánia helyezett szankciós listára 32 fehérorosz tisztségviselőt, közöttük Aljakszandr Lukasenkát.

Fehéroroszországban augusztus 9-én tartottak elnökválasztást, amelyen a központi választási bizottság szerint az országot 1994 óta vezető Aljakszandr Lukasenka elnök a szavazatok 80,1 százalékát kapta. A második helyen Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki jelölt végzett, aki nem ismerte el a választások eredményét. Az eredmények kihirdetését követően tömeges tiltakozó tüntetések kezdődtek a fehérorosz városokban.

Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×