eur:
401.52
usd:
345.83
bux:
97958.26
2025. június 24. kedd Iván
Angela Merkel német kancellár, a kormányzó Kereszténydemokrata Unió (CDU) korábbi elnöke (k) küldöttek között a párt kétnapos lipcsei kongresszusa második napi ülésének egyik szavazásán 2019. november 23-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Angela Merkel nem engedi, hogy tovább találgassanak a jövőjéről

A hamarosan távozó kancellár semmilyen formában nem vesz részt pártja, a CDU következő elnökének kiválasztásában.

Angela Merkel szerdán Berlinben egy más ügyben - Sanna Marin finn miniszterelnökkel folytatott megbeszéléséről - tartott tájékoztatón kérdésre válaszolva felidézte: amikor 2018 októberében bejelentette, hogy 18 év után nem pályázza meg többé a CDU elnöki tisztségét, azt is elmondta, hogy továbbra is rendelkezésre áll a kormányfői feladatok ellátására, de nem vesz részt annak eldöntésében, hogy ki legyen a párt új elnöke, valamint a CDU és bajor testvérpárt Keresztényszociális Unió (CSU) közös kancellárjelöltje a következő választáson.

Ehhez az elhatározáshoz most is tartja magát - mondta Angela Merkel, hozzátéve, hogy "történelmi tapasztalatai" alapján

az a legjobb megoldás, ha a távozó pártvezetők távol tarják magukat az utód kiválasztásától.

Ez azonban "nem jelenti azt, hogy nem is beszélgetek a lehetséges jelöltekkel" - mondta a kancellár.

A CDU 2018 decemberében tartott kongresszusán Annegret Kramp-Karrenbauert választották meg pártelnöknek, aki a napokban - alig több mint egy év után - közölte, hogy távozik a tisztségből, amint kiválasztották utódját. Pártvezetői karrierje a CDU/CSU-tól jobbra álló, Alternatíva Németországnak (AfD) nevű ellenzéki párthoz fűződő viszony körüli viták miatt ér véget.

Ezzel összefüggésben Angela Merkel a szerdai tájékoztatón a jobboldali populistaként jellemzett pártokkal más európai országokban folytatott kormányzati együttműködéssel kapcsolatos újságírói kérdésre kijelentette, hogy

a CDU/CSU nem működik együtt az AfD-vel,

más országok gyakorlatát pedig nem kívánja értékelni, mert minden országnak önállóan kell eldöntenie az ilyen ügyeket.

A CDU elnöki tisztségére egyelőre egy politikus jelentkezett nyilvánosan, Norbert Röttgen, a szövetségi parlament (Bundestag) külügyi bizottságának elnöke. Annegret Kramp-Karrenbauerrel szerdán Berlinben folytatott megbeszélése után újságíróknak elmondta, szerinte az lenne a legjobb megoldás, ha kikérnék a tagság véleményét.

Az elnöki tisztség betöltése nem csupán személyi ügy, hanem a párt jövőjét meghatározó tartalmi kérdés, amelyet nyíltan, és "nem zárt ajtók mögött" kell eldönteni - nyilatkozott Norbert Röttgen, bírálva lehetséges elnökjelöltként számon tartott párttársait, akik eddig nem tájékoztatták szándékaikról a nagyközönséget vagy mintegy 400 ezer CDU-tagot, és sajtójelentések szerint a nyilvánosság kizárásával folytatnak egyeztetéseket, előkészítve egy lehetséges megállapodást a pártelnöki és kancellárjelölti, illetve egyéb vezetői feladatok elosztásáról.

Norbert Röttgen mellett ketten jelentették be hivatalosan a CDU központjának, hogy megpályázzák az elnöki tisztséget. Nevüket nem hozták nyilvánosságra.

A lehetséges elnökjelöltek és kancellárjelölt-aspiránsok közé

  • Armin Laschet észak-rajna-vesztfáliai tartományi miniszterelnököt,
  • Friedrich Merz volt Bundestag-beli frakcióvezetőt és
  • Jens Spahn szövetségi egészségügyi minisztert sorolja a német sajtó.

Nem ismert, hogy bármelyikük bejelentkezett volna hivatalosan az elnöki tisztségre.

Annegret Kramp-Karrenbauer valamennyi hivatalos és lehetséges elnökjelölttel konzultál a következő napokban, és az elnökség február 24-i ülésén ismerteti elképzeléseit a párt következő vezetőjének kiválasztásáról.

Címlapról ajánljuk
Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Oroszország a saját ukrajnai agressziójának az igazolását láthatja abban, hogy Izrael megelőző csapást mért Iránra, amely háborúvá terebélyesedett, de az InfoRádiónak nyilatkozó nemzetközi jogász szerint a két konfliktus jogi megítélésében legalább annyi a különbség, mint a hasonlóság.

Szakértő: példa nélküli, nagyon furcsa szuperkoalíció alakult Romániában

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Ilie Bolojan (PNL) vezette koalíciós kormánynak. Az új román kormány terveiről Szakáli István Lorándot, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatóját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Tűzszünetet hirdetett Donald Trump, az utolsó pillanatban torpant meg a válaszcsapás - Híreink a Közel-Keletről kedden

Tűzszünetet hirdetett Donald Trump, az utolsó pillanatban torpant meg a válaszcsapás - Híreink a Közel-Keletről kedden

Hétfő este Irán - válaszul a vasárnapi amerikai bombázásokra - rakétacsapást indított az Egyesült Államok katari al-Udeid támaszpontja ellen. Az akcióról Washington előre tudott, veszteségek nem keletkeztek. Hajnalban Donald Trump a Truth Social-ön bejelentette: tűzszünetet kötött Teherán és Jeruzsálem, de a fegyvernyugvás életbe lépése után három és fél órával már szóltak is az izraeli légvédelmi szirénák, mivel Teherán újabb rakétákat indított. Délután Donald Trump elnök újabb tűzszünetet jelentett be. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti harcok legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×