eur:
388.79
usd:
362.01
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály
Berlin, 2017. június 8.Soros György magyar származású amerikai üzletember, a New York-i Soros Fund Management befektetési társaság elnöke az Európai Roma Művészeti és Kulturális Intézet megalapításának alkalmából rendezett berlini sajtóértekezletre érkezik 2017. június 8-án. (MTI/EPA/Clemens Bilan)
Nyitókép: CLEMENS BILAN

Egymilliárd dollárból oktatási hálózatot alapít Soros György

Új globális egyetemi rendszert épít ki a filantróp, hogy a klímaváltozás és a populizmus ellen harcoljon.

A Nyílt Társadalom Egyetemi Hálózat (Open Society University Network - OSUN) létrehozását a davosi Világgazdasági Fórumon jelentette be a magyar származású milliárdos befektető.

„Az OSUN egyedi lesz. Nemzetközi platformot kínál majd az oktatás és a kutatás számára. Az első szakaszban szorosabban kapcsolódik össze meglévő hálózat. A második szakaszban megnyitjuk ezt a hálózatot más intézmények számára, amelyek csatlakozni akarnak, alig várják ezt és képesek is rá” - mondta beszédében.

A CEU-t említette példaként, hogy milyen egyetemeket szeretnének létrehozni, de hozzátette, ez az egyetem magában nem elég erős ahhoz, amilyen intézményekre a világnak szüksége van. Az OSUN egyik központja a CEU lesz, a másik a Bard College, de amerikai, bangladesi és kirgizisztáni iskolákkal is kapcsolatuk lesz. Soros György egymilliárd dollárt fordít a célra, de további partnereket és támogatókat keres. Kiemelte, az OSUNT élete legfontosabb projektjének tartja.

Úgy vélte, ilyen egyetemekkel vehetik fel a harcot a klímaváltozás, valamint a populizmus és nacionalizmus ellen.

Beszédében hosszan foglalkozott a világpolitika aktualitásaival, Donald Trumppal, az amerikai elnökválasztással, az Iránnal fennálló konfliktussal, Hszi Csin-ping kínai elnökkel és a kereskedelmi háborúval is.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

Példátlan, ami a magyar munkahelyeken zajlik: két kőkemény generációs kihívással nézünk szembe

"A fiatalokat nem lehet egy eszközzel „megszerelni”, hogy ugyanúgy viselkedjenek, meg akarjanak halni a munkában, mint mi. Erre nincs eszköz, hanem csak szemüveg" - mondja Steigervald Krisztián generációkutató. Globális kultúraváltás történt: megváltozott a munkához való hozzáállás, és különösen a munkára való nevelés szokásai. A generációk közötti különbségek begyűrűznek a munkahelyekre, ráadásul a generáció-menedzsment egyszerre két nehéz feladattal néz szembe: a 30 év alattiak és az 55 év felettiek integrálásával. Az IT-szektorban, a technológiai váltásban is megfigyelhető, hogy a különböző érettségi szintű technológiák ugyanúgy, ahogy a társadalmi generációk, a mai napig egymással párhuzamosan élnek - teszi hozzá Mádi Gábor, a Shiwaforce CIO-ja. A témával június 11-ei Financial IT konferenciánkon is foglalkozunk. Részletek és regisztráció itt!

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×