eur:
413.96
usd:
396.58
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória
Ursula von der Leyen német védelmi miniszter nyilatkozik az Európai Parlament strasbourgi épületében 2019. július 3-án. Az előző nap az Európai Tanács von der Leyent jelölte az Európai Bizottság elnökének.
Nyitókép: Jean-Francois Badias

Fontos bejelentést tett a brexitről Ursula von der Leyen

A brexit újbóli halasztása esetén az Egyesült Királyságnak uniós biztost kellene jelölnie - közölte a brüsszeli testület megválasztott elnöke.

Ursula von der Leyen azt mondta: a bennmaradó tagállamok nagy valószínűséggel jóváhagyják London hosszabbítási kérelmét, de annak időtartamáról egyelőre nincs megállapodás. Szakértők szerint a jogi dilemmát a jelenlegi brit uniós biztos ideiglenes kinevezése oldhatná fel.

Boris Johnson brit kormányfő a hét eleji sikertelen parlamenti szavazás után bejelentette, hogy az alsóház addig nem tárgyal a brexit feltételeit rögzítő törvényjavaslatról, amíg az uniós vezetők nem döntenek a brexit határidejének kiterjesztését kezdeményező londoni javaslatról.

Az Egyesült Királyság a mostani helyzet alapján október 31-én, jövő csütörtökön lépne ki az Európai Unióból. Boris Johnson miniszterelnök azonban a hét elején bejelentette, hogy

a kormány szünetelteti a brexit-megállapodás ratifikációs folyamatát, amíg az Európai Unió döntést nem hoz a brexit halasztását indítványozó brit kormányzati kezdeményezésről.

Johnsonnak szombaton kellett kezdeményeznie az uniós állam- és kormányfők alkotta Európai Tanácsnál a Brexit halasztását a jövő csütörtöki határnapról 2020. január 31-ig, annak a törvénynek megfelelően, amely megtiltotta a megállapodás nélküli kilépést, hacsak az alsóház ezt külön határozatban nem engedélyezi.

A ratifikációs folyamat szüneteltetéséről szóló bejelentés előzményeként a képviselők leszavazták a megállapodás törvénybe iktatására kidolgozott rendkívül feszes kormányzati menetrendet.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×