Barnier a Brexittel foglalkozó uniós találkozót megelőzően újságíróknak hangsúlyozta, elképzelhető a megállapodás annak ellenére, hogy annak elérése egyre nehezebbé válik.
Elmondta, intenzív tárgyalások folytak London és Brüsszel között a hétvégén, amelyeket hétfőn újabbak követtek. Kijelentette,
Londonnak ideje a jóhiszemű szándékokat jogi szöveggé alakítania.
A megállapodásnak azonban mindkét fél számára megfelelőnek kell lennie, úgy az Egyesült Királyságnak, mint az Európai Uniónak - tette hozzá.
Tytti Tuppurainen, az unió soros elnökségét betöltő Finnország európai ügyekért felelős minisztere érkezésekor hangsúlyozta, noha elérhető a megállapodás, az uniónak fel kell készülnie Nagy-Britannia megállapodás nélküli kilépésére, ahogy az elhúzódó tárgyalásokra is, illetve a Brexit-határidő kiterjesztésére. "Minden forgatókönyv lehetséges" - tette hozzá.
Amélie de Montchalin francia európai ügyekért felelős miniszter kijelentette, az uniónak meg kell fontolnia a brit kilépés határidejének elhalasztását.
Erre abban az esetben kerülhet sor, ha kérés érkezik Londontól erre vonatkozóan, illetve, ha olyan jelentős politikai fordulat következik be a szigetországban, ami változtat a politikai dinamikán.
Ezek között a francia politikus egyebek mellett új választások kilátásba helyezését említette. "Az idő azonban nem oldja meg a problémát önmagában" - mondta.
Stef Blok holland külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy megállapodás születhet Londonnal, ugyanis véleménye szerint előremutatóak a brit kormány javaslatai. Kiemelte ugyanakkor, hogy azok nem tartalmaznak elegendő biztosítékot a belső piac uniós védelmére vonatkozóan. "Használjuk ki a rendelkezésre álló időt" - tette hozzá.
Michael Roth német európai ügyekért felelős államtitkár nyilatkozata szerint országa nem derülátó a megállapodás létrejöttét illetően. Egyáltalán nem biztos, hogy a Brexit-megállapodást hamarosan le lehet zárni" - fogalmazott. A megállapodás nélküli brit kilépés ugyanakkor katasztrófával járna - tette hozzá.
Az uniós tagországok általános uniós ügyekkel foglalkozó miniszterei kedden tartanak megbeszélést Luxembourgban. Az Általános Ügyek Tanácsa ülésén a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnése (Brexit) után az unióban maradó tagországok, az EU27-ek megbeszélést tartanak a kilépési tárgyalások állásáról. Erről Michel Barnier, az EU Brexit-ügyi főtárgyalója tájékoztatja a minisztereket. A tanács ennek alapján készíti elő a jövő héten esedékes EU-csúcstalálkozónak e témával foglalkozó tanácskozását.
Egyéb napirendi pontok között szerepel az EU bővítése, továbbá Albánia és Észak-Macedónia stabilizációs és társulási folyamata.