eur:
411.21
usd:
392.72
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A brexitet ellenzők tüntetnek a londoni parlament előtt 2019. január 15-én. A brit parlament alsóháza ezen a napon szavaz a brit európai uniós tagság megszűnésének (brexit) feltételeiről szóló megállapodásról.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Törvénytelen a brit parlament működésének felfüggesztése - így döntött a legfelsőbb bíróság

A legfelsőbb bíróság jogerős döntése nyomán a parlament ülése szerdán folytatódik. Közben az éves kongresszusát tartó legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt elnöke, Jeremy Corbyn lemondásra szólította fel Boris Johnsont.

A brit legfelsőbb bíróság törvénytelennek minősítette, hogy a minisztereknök a parlament ülésének öthetes felfüggesztését kérte a királynőtől. Egyben kimondta, hogy a felfüggesztés hatálytalan.

A határozat, amelyet Lady Brenda Hale, a legfelsőbb bíróság elnöke ismertetett, kimondja, hogy a parlamenti ülésszak nincsen felfüggesztve, ebből kifolyólag jelenleg is tart. John Bercow, az alsóház elnöke a végzés kihirdetése utáni közleményében az alsóházi ülésszak haladéktalan folytatását kezdeményezte. John Bercow bejelentése szerint az ülés szerdán folytatódik

Az alsóház ülésszaka két hete ért véget, miután Boris Johnson konzervatív párti miniszterelnök kezdeményezte II. Erzsébet királynőnél a parlamenti ülésszak lezárását és új törvényhozási évad indítását október 14-én.

A legfelsőbb bíróság határozata szerint már az is törvénysértő volt, hogy a kormányfő az uralkodónak az ülésszak lezárását indítványozta,

mivel a döntés észszerű indokok nélkül akadályozta a parlamentet alkotmányos funkcióinak ellátásában.

Boris Johnson augusztus végén kezdeményezte a királynőnél a parlamenti munka felfüggesztését október közepéig. A javaslat bírálói szerint a parlamenti ülésszak szokatlanul hosszúnak tekinthető felfüggesztésével a július vége óta hivatalban lévő kormányfő lényegében megfosztotta volna a képviselőket attól, hogy jogszabályok révén kikényszerítsék a brexit október 31-én esedékes határidejének újbóli elhalasztását.

Boris Johnson határozott álláspontja, hogy a brit EU-tagság - "ha törik, ha szakad" - megszűnik október utolsó napján,

akár sikerül újratárgyalni az elődje, Theresa May által az Európai Unióval elért, ám a parlament és a jelenlegi kabinet által az ír-északír határellenőrzés elkerüléséről szóló tartalékmegoldás miatt elvetett megállapodást, akár nem.

Bár a kormányfő indítványa óriási felháborodást váltott ki és tízezrek tüntettek ellene, II. Erzsébet jóváhagyta a miniszterelnök tervét a parlamenti szünetre.

Két héttel később egy skóciai fellebbviteli bíróság kimondta, hogy jogsértő volt a brit parlament felfüggesztése. A döntés felülbírált egy korábbi végzést, amely szerint a bíróságoknak nincs joguk beavatkozni a minisztelenöknek a parlament felfüggesztéséről szóló döntésébe.

Corbyn szerint Johnsonnak mennie kell

Távozásra szólította fel Boris Johnson konzervatív párti brit miniszterelnököt a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője a brit legfelsőbb bíróság végzésére reagálva.

Jeremy Corbyn, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője érkezik a párt éves kongresszusára Brightonban 2019. szeptember 22-én, az ötnapos esemény második napján.
MTI/EPA/Andy Rain
Jeremy Corbyn, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője érkezik a párt éves kongresszusára Brightonban 2019. szeptember 22-én, az ötnapos esemény második napján. MTI/EPA/Andy Rain

Jeremy Corbyn pártja Brightonban zajló éves kongresszusán kijelentette: pozíciójának átgondolására biztatja Boris Johnsont, abból a célból, hogy ő legyen minden idők legrövidebb ideig hivatalban lévő brit miniszterelnöke.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×