eur:
402.75
usd:
372.23
bux:
88686.46
2025. április 1. kedd Hugó
Berlin, 2018. március 8.Mathias Döpfner, az Axel Springer német kiadóvállalat vezérigazgatója a vállalat előző évi üzleti eredményeit ismertető sajtóértekezleten a cég berlini központjában 2018. március 8-án. (MTI/EPA/Felipe Trueba)
Nyitókép: MTI/EPA/Felipe Trueba

Mathias Döpfner: sok újságíró csak saját közegének tetszeleg

Az Axel Springer elnök-vezérigazgatója szerint sok német újságíró nem viselkedik a szakmának megfelelően, mivel írásaik a kollégáknak szólnak, és nem elsősorban az olvasóknak. Mathias Döpfner egy interjúban azt mondta: a jó újságíró az igazságot keresi.

Az egész médiarendszer problémáját jelzi Claas Relotius botránya – mondta Mathias Döpfner a Neue Züricher Zeitungnak adott interjúban. Az említett Claas Relotiusról tavaly év végén derült ki, hogy a cikkeiben és riportjaiban szereplő történeteket, egyes szereplőket vagy helyzeteket csak kitalált. Mivel ezt kollégái sokáig nem fedezték fel, több díjat is kapott, végül saját lapja hozta nyilvánosságra a történetet. A Der Spiegel vizsgálatot is indított az ügyben.

Az Axel Springer elnök-vezérigazgatója szerint ezt nem lehet egyedi esetként kezelni, mivel az ügy azt mutatja, hogy a német újságírók a kollégáiknak és a díjakat osztó bizottságoknak akarnak elsősorban megfelelni.

Mathias Döpfner, aki a németországi újságírók szövetségének elnöke is, úgy véli:

az újságírók egyfajta elit csoporthoz tartoznak, ezért saját közegüknek igyekeznek tetszeni.

Ez a mainstrem közeg Németországban jelenleg a balliberális irányvonalat jelenti – mondta a vállalat vezetője, és hangsúlyozta, hogy ezt már konkrét adatokkal is bizonyították. Egy kutatás ugyanis megmutatta, hogy a német újságírók 36 százaléka a zöldekkel, 25 százalékuk a szocialista párttal szimpatizál, és csak 11 százalék húz a konzervatívabb CDU/CSU-hoz, 6 százalék a német szabaddemokrata párthoz, 23 százaléknak pedig nincsen kedvenc pártja. Ez az arány nem áll összhangban a német lakosok pártpreferenciájával – hívta fel a figyelmet Döpfner.

A szakember a jó újságírás kritériumairól is beszélt. Szerinte rossz az, ha valaki a saját gusztusa alapján válogat az események között. Példaként említette, hogy ha egy szélsőjobboldalibb pártot rendszeresen kihagynak a híradásból, akkor a mozgalom ettől csak erősödni fog. Vagyis éppen a médiának ez az elhallgatása felel a szélsőjobb- és a szélsőbaloldali eszmék elterjedéséért is.

Az Axel Springer vezetője úgy vélte: az igazán jó újságíró az igazságot keresi, de ehhez csak a kritikus kérdések, a kommentárok és egyéb vizsgálati eredmények összessége viszi közelebb.

A szakember a politikai korrektséggel kapcsolatban egy kettősségről beszélt: amíg a közösségi média világában sokszor gyűlölködő megjegyzésekkel lehet találkozni, addig a művészek, újságírók és értelmiségiek körében egyre erősebb a politikai korrektség köteléke.

Ez a kettősség a migráció megítélésében is jelen van Németországban – mondta Mathias Döpfner. A szélsőjobboldaliak nem toleránsak, és semmi közösséget nem akarnak vállalni, az úgynevezett külföldi csőcselékkel, amíg a másik oldalon a Wilkommenskultur támogatói állnak, akik már akkor is nácinak neveznek valakit, ha az illető egy bűnözőnek elárulja az állampolgárságát. Az elnök-vezérigazgató szerint

egyik irányba sem lenne szabad radikalizálódni.

Mathias Döpfner beszélt az iszlámról, a zsidókról és az Axel Springer vezetéséről is a német Neue Züricher Zeitungnak.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A juhtartók már legalább másfél milliárd forintos kárt könyveltek el
Száj- és körömfájás

A juhtartók már legalább másfél milliárd forintos kárt könyveltek el

Idehaza eddig már másfél milliárd forint káruk keletkezett a juhtartóknak a ragadós száj- és körömfájás betegség megjelenése miatt, miután hozzávetőleg 20 százalékkal csökkent a bárány ára – mondta az InfoRádióban a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója. A termelők a húsvét előtt értékesítik a szaporulat szinte 100 százalékát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Itt a fordulat az amerikai tőzsdéken

Itt a fordulat az amerikai tőzsdéken

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették az irányt a részvényindexek, csakúgy mint Amerikában: a Nasdaq vezetésével nagyobb esést láthattunk a nyitában, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. A bizonytalanság óriási, a nyitástól távolodva markáns hangulatjavulást figyelhettünk meg. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el. A magyar tőzsde is lefordult, az alapból rossz nemzetközi hangulat mellett az OTP és a Magyar Telekom esése is lefelé húzta ma a hazai börzét, miután Nagy Márton bejelentette, hogy árszabályozás jöhet a bankoknál és telekomcégeknél is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×