A menekültek száma 90%-al csökkent 2017-ben, de a menekült integráció, társadalmi integráció kérdései olyan tartós problémát okoznak, ami ennek a kérdésnek a politikai robbanóerő súlyát nem változtatta meg és a chemnitzi események is ezt illusztrálják - mondta Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára.
Ez a Merkel nem a régi Merkel
"2015 óta Merkel a meglévő szabályok, törvények szigorításának útjára lépett. A mai Angela Merkel és a 2015 közötti Merkel között óriási különbség van"
- tette hozzá.
Horst Seehofer azt mondta, hogy a migrációs kérdés politikai baj eredője Németországban. Merkel reagált is erre, szerinte a migráció kihívás és sikerei is vannak Németországban - magyarázta az egyetemi tanár. A belügyminiszter azt nyilatkozta, minden probléma eredete a menekültprobléma. Chemnitzben jogosan mentek ki az emberek az utcára, és nem volt nácik. A nyilatkozat szembemegy Merkellel.
A politikai erők vitája Chemnitz kapcsán
Az első megszólaló a tüntetéseket követően, rendőri akciókat követően a Szabaddemokrata Párt egyik alelnöke, illetve a német parlamenti elnökhelyettese volt, tehát nem akárki. Azt mondta, hogy
a tragédia a merkeli menekültpolitikával magyarázható meg, és annak a következménye, hogy sokkal könnyebbnek gondolták a menekültek társadalmi integrációját
- mondta Kiss J. László.
Az egyetemi tanár szerint a német sajtó úgy tájékoztatott, hogy ez egy náci megmozdulás volt. A német politikai kultúrában a II. világháború után van egy olyan politikai technika, ami szerint azokat az elemeket, amelyeket a politikai életből teljesen ki akarnak közösíteni, nácinak neveznek - tette hozzá.
Michael Kretschmer, szász tartományi miniszter úgy nyilatkozott, hogy nem volt csőcselék, és nem volt hajsza a külföldiek iránt, tehát a hivatalos híreket cáfolta. Majd erre Merkel kancellár azt hangsúlyozta, hogy voltak atrocitások, hajsza volt a külföldiekkel szemben.
A Budapesti Corvinus Egyetem tanára szerint ugyanazt az eseményt a sajtó átfordította egy olyan eseménnyé, ami egy náci megnyilvánulás volt, ezt Merkel is megerősítette, ugyanakkor a miniszterelnök, és Seehofer ezt cáfolta, mondván, hogy
ez embereknek joguk volt utcára menni, és meg kell érteni az emberek jogos felháborodását.