eur:
406.44
usd:
378.15
bux:
76569.74
2024. november 8. péntek Zsombor
Tarifa, 2018. június 27.A spanyol tengeri mentőszolgálat által a Gibraltári-szorosban a tengerből kimentett, Európába igyekvő fekete-afrikai illegális bevándorlók a dél-spanyolországi Tarifa kikötőjében 2018. június 27-én. (MTI/AP/Emilio Morenatti)
Nyitókép: Emilio Morenatti

Az EU nemzetpolitikai problémája: a migrációs válság megoldásának kudarcai

A Bruxinfo elemzője szerint nem mondhatják ki az uniós vezetők, hogy nem tudják megoldani a migrációs válságot, mert az súlyos következményekkel járna. Fóris György az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta: ez nem bürokratikus probléma, hanem nagyon is nemzetpolitikai.

Európára most rázúdult egy külső kihívás - a migránsválság -, és az országoknak egyeztetnie kell egymás közt, hogy tudják-e ezt a problémát közösen kezelni - mondta az InfoRádióban Fóris György, a Bruxinfo elemzője.

Fóris György szerint jelenleg elég csekély az esély arra, hogy a 28 ország együttesen rá tudjon bólintani egy közös forgatókönyvre, és megállapodjanak a migránsok kezeléséről és szétosztásáról.

A Bruxinfo elemzője szerint az, hogy az uniós vezetők nem tudják megoldani a migrációs válságot,

nem bürokratikus probléma, hanem kőkemény nemzetpolitikai.

Itt eltérő tagállami stratégiai, nemzetállami érdekek ütköznek egymással. A magyar vagy a lengyel álláspont kategorikusan kizár, még alkotmányban is rögzített bizonyos megoldásokat. Ugyanígy megvannak más országokban az ő érdekeik szerinti szempontok, és ezek ütköznek most egymással. A bürokratikus sokkal jobb lenne, mert felül lehet írni - mondta Fóris György.

Az elemző elmondta azt is, hogy amikor nagyon nem sikerül valamiről megállapodni, akkor az egyik megoldás, hogy kimondják, hogy ez kudarc, nem lesz közös megoldás.

"Kudarcot nem mondhatnak ki, mert ha kimondják, akkor le kell vonni a konzekvenciákat és már meglévő korábbi közösségi eszközöket és mechanizmusokat kell szétbontani.

Kerülni próbálják, hogy ezt kimondják, inkább abban maradnak, hogy még nem sikerült közös nevezőt találni, folytassák tovább ősszel" - vélekedett Fóris György.

A témáról bővebben is szó lesz szerda este 8 órától az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.

Robert Fico: két köztársasági elnök "a szlovákellenes erők mesterséges terméke"

Elítélte a pozsonyi parlament Andrej Kiska volt köztársasági elnöknek az adóügyben tett lépéseit. A határozati javaslatot azután szavazta meg a törvényhozás, hogy Kiskát adócsalás ügyében jogerősen elítélte a bíróság. Kiska politikai okokat lát az ügye mögött.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Mol ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedik, míg a Mol esik. Közben a nemzetközi hangulat vegyesen alakul, Európában esnek a tőzsdék, az USA-ban pedig felemás mozgásokat láthatunk, az olajár pedig esik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 8. 15:01
×
×
×
×