eur:
410.98
usd:
394.77
bux:
79431.35
2024. november 22. péntek Cecília
Brüsszel, 2018. június 24.Angela Merkel német kancellár nyilatkozik a sajtó képviselőinek az informális uniós migrációs és menekültügyi munkaértekezlet után Brüsszelben 2018. június 24-én. (MTI/AP/Geert Vanden Wijngaert)
Nyitókép: Geert Vanden Wijngaert

A mélyülő migránsválság Merkel megmentője lehet?

A menekültválságról vasárnap Brüsszelben tartott mini-csúcsértekezleten, amelyen az Európai Unió csupán 16 tagállama képviseltette magát, a várakozásnak megfelelően nem hoztak konkrét döntést, azonban a jelek szerint a német kancellár némi derűlátással tért vissza Berlinbe.

Angela Merkel koaliciós partnere, a Keresztényszociális Unió élén álló és a belügyminiszteri tisztséget betöltő Horst Seehofer a hét végi EU-csúcstalálkozóig adott haladékot a határellenőrzés bevezetéséig, illetve a más uniós tagállamban már regisztrált menekültek feltartóztatásáig. A kancellár ezt elutasítja, és uniós szintű megállapodást akar a migránskérdés átfogó rendezésére. A helyzet oda vezetett, hogy a brüsszeli minicsúcsra is rányomta bélyegét a Berlinben körvonalazódó kormányválság.

A vasárnapi tanácskozásokról hazatérve Angela Merkel közölte, hogy a résztvevők körében jó szándékot tapasztalt, és egyetértést abban, hogy korlátozni kell a migránsok beáramlását, ami az EU külső határainak erőteljesebb védelme révén érhető el. Az olasz kormányfő az értekezleten megerősítette: szó sem lehet arról, hogy Olaszországban regisztrált menekültek fogadjanak vissza más uniós országokból. A kancellár ezért felajánlotta közvetítését a Földközi-tenger térségében érintett többi ország vezetőinek meggyőzésére, hogy engedélyezzék a tengeren érkező migránsokat kimentő hajók befutását kikötőikbe.

Szóba került ismét az időközben feledésbe merült kvóta ügye is, amelyet a francia államfő, Emmanuel Macron hozott ismét szóba, szerinte ugyanis tarthatatlan, hogy egyes uniós tagállamok igényt tartanak a Brüsszelből érkező juttatásokra, de elzárkóznak a menekült-válságból eredő közös teherviselés elől.

Diplomáciai források szerint a kérdés mielőbbi rendezését a francia elnök erősen szorgalmazza, de úgy hírlik, az olasz és a spanyol kormányfő is sürgeti, mert tudatában vannak a berlini koalíció két kereszténypártja között körvonalazódó súlyos ellentétnek.

Miután a kancellár és belügyminisztere egymástól alapvetően eltérő módon ítéli meg a migránskérdés megoldását, félő, hogy szétesik a jelenlegi német koalíció, ami közvetve súlyos csapást mérne az egyébként is komoly problémákkal küzdő Európai Unióra. A múlt év őszi németországi választásokat követően ugyanis Angela Merkel uniós aktivitását szinte megbénította a hónapokon át tartó kormányalakítási erőfeszítés.

Politikai elemzők szerint Angela Merkel számára esetleges kivezető útnak ígérkezhet az ellenzéki Zöldpárttal való megegyezés, vagy úgy, hogy a zöldek a Keresztényszociális Unió kiválását követően koalícióra lépnek a Kereszténydemokrata Unióval és a Szociáldemokrata Párttal, vagy pedig késznek mutatkoznak egy kisebbségi kormány támogatására.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×