eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay.com

Óriási vízerőművel csúfítanának el egy világörökségi helyszínt

A világ természetvédelmi területeinek harmadát veszélyezteti az ember. Tanzánia kormánya például a napokban zárta le fakitermelési pályázatát, amely engedélyezi az UNESCO Világörökség védett Selous Vadrezervátum 2,6 millió fájának kivágását.

A Science tudományos folyóiratban megjelent friss tanulmány szerint látszólag a környezetvédelem sikertörténete a természeti örökség globális védelmezése, a védett területek kialakítása. Ugyanis 1992 óta a világ természetvédelmi területeinek nagysága megduplázódott, napjainkban a Föld szárazföldi térségének 15 százaléka, óceánjainak 8 százaléka tartozik védett körbe. A kutatók azonban felhívják a figyelmet, hogy ezeknek a területeknek jó része csak papíron élvez védettséget, továbbra is útépítések, energetikai beruházások, bányászat, fakitermelés és városépítés rombolja őket. A kutatók felmérése szerint

a természetvédelmi és világörökségi területek 33 százalékán tapasztalnak intenzív emberi beavatkozást.

Jó példa erre Tanzánia, ahol az 1982 óta UNESCO világörökség védett Selous Vadvédelmi körzetben 2,6 millió fa kivágására írt ki pályázatot a kormány, hogy a letarolt területet majd elárassza és vízerőművet építsen fel rajta. Gálhidy László a WWF Magyarország erdővédelmi projektfelelőse mutatta be a tanzániai vadrezervátum természeti értékeit az InfoRádióban. Elmondása szerint ez Afrika legnagyobb vadrezervátuma: 50 ezer négyzetkilométeren terül el, vagyis területe több mint fele hazánkénak.

A vízerőmű felépítése óriási rombolással és tájátalakítással járna

– hangsúlyozta a szakértő, hozzátéve: a tervek szerint a Balatonnál nagyobb víztározót hoznának létre, így Afrika legnagyobb ilyen erőműje lenne.

A fakitermelési pályázatot és a vízerőmű építést végzetes hibának értékelte a Természetvédelmi Világszövetség, az UNESCO visszafordíthatatlan károkra figyelmeztet és a WWF nemzetközi szervezete is tiltakozik. Az afrikai ország jogrendjének segítségével kell megtámadni a kormány döntését – mondta Gálhidy László.

„Nem készült eddig környezetvédelmi hatástanulmány, ezt mindenképpen el kell készíteni a tanzániai jogok szerint is”

– emelte ki. Nemzetközi fórumokhoz is lehet fordulni, miután a vadrezervátum világörökségi helyszín – tette hozzá.

A Selous Vadrezervátum Afrika egyik legjelentősebb vadvilágának ad otthont. Elefántok, keskenyszájú orrszarvúk, afrikai vadkutyák, oroszlánok, zsiráfok, leopárdok és vízilovak is élnek a területen.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×