Infostart.hu
eur:
352.04
usd:
307.24
bux:
137625.54
2026. június 22. hétfő Paulina

Az importáru környezetszennyezőbb, mint a francia termék

Ökocímkét kell tenniük a termékekre a francia szupermarketeknek, amelyen fel kell tüntetni, hogy az adott termék gyártása és szállítása hány gramm széndioxid kibocsátásával járt.

A környezetvédelmi minisztérium által bevezetett új előírásnak elsőként két áruházlánc, a Casino és a Leclerc tesz eleget. Ezek boltjaban már megtudható például, hogy négy doboz natúr joghurt előállítása és szállítása 305 grammnyi széndioxidot eredményez, hat tojásé pedig 644-et.

Jean-Louis Borloo környezetvédelmi miniszter szerint rövid időn belül minden áruházlánc bevezeti majd az új címkézési rendszert, így a vásárlók az egyes termékek "ökológiai árát" is összehasonlíthatják. Az persze már más kérdés, hogy ez mennyire felel meg majd a valóságnak.

A Casino áruházláncnak két évre volt szüksége, hogy meghatározza a saját neve alatt forgalmazott, mintegy 3000 terméke által okozott környezeti terhelést, és az eredmény távolról sem tökéletes. Az élelmiszereknél például, a szakértők nem vették számításba a felhasznált víz és gyomirtó mennyiségét. Ennek ellenére a francia környezetvédelmi és energiahasznosítási hivatal vezetője úgy véli, az új rendszer tudatosabbá teheti a fogyasztókat.

Azt mindenesetre már az első címkékről le lehet olvasni, hogy az importáru környezetszennyezőbb, mint a francia termék. Egy sima francia zöldéskonzerv például 225 grammnyi széndioxid kibocsátásával kerül az áruházak polcára, míg ugyanaz a termék, ha Ukrajnából érkezik, már 305 grammal jár.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Így profitálhatnak kisebb országok az AI-forradalomból

Így profitálhatnak kisebb országok az AI-forradalomból

A mesterséges intelligencia versenye nem csak a Szilícium-völgy és Peking története. Egyes kis országok aktívan keresik a piaci réseket, és néhányan meglepően jól céloznak. Íme, hat ország példája, amely megmutatja, hogyan lehet egy csekélyebb méretű államnak sikeres AI-stratégiája.

Horváth Péter: enyhül a létszámhiány, a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak

A Nemzeti Pedagógus Kar napokban újraválasztott elnöke szerint a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak, és ez érződik a létszámhiány enyhülésében is. Horváth Péter erről az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt, és kifejtette azt is, hogy az alapbérek 20 százalékát differenciált bérekre fordítanák.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×