Infostart.hu
eur:
392.7
usd:
338.36
bux:
121885.96
2026. március 7. szombat Tamás

Gázt adnak a német-orosz kapcsolatnak

Drezdából Münchenbe érkezett az orosz államfő. A bajor fővárosban a tartomány miniszterelnökével, valamint üzleti vezetőkkel találkozik. Drezdában a kancellárral főleg a két ország közti gazdasági együttműködés szorosabbra fűzéséről tanácskozott, de kitért politikai témákra is.

Az orosz elnök csaknem egy órát várakoztatta Edmund Stoiber bajor tartományi miniszterelnököt, mert különgépe Drezdából csak késve indult Münchenbe. Vlagyimir Putyin a napos időt kihasználva váratlanul sétára indult az Elba menti Firenzének is nevezett Drezdában, ahol a nyolcvanas évek közepén mint a szovjet titkosrendőrség, a KGB kelet-németországi rezidense szolgált.

A németül jól beszélő Vlagyimir Putyin szóba elegyedett sétálókkal, miközben csupán néhány testőre kíséretében megtekintette a szász főváros barokk épületcsodáit, majd egy kávéra is betért az Operaház melletti cukrászdába.

Kényes kérdések

Az orosz elnök kedden Angela Merkellel a két ország között egy ideje elhidegül kapcsolat javításáról, a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelemről, az iráni és az észak-koreai atomtörekvésekről, továbbá az Európai Unió és Oroszország együttműködéséről tanácskozott, különös tekintettel arra, hogy januártól Németország veszi át az EU soros elnökségét.

A német kancellár felhozta a rendszerbíráló újságírónő, Anna Politkovszkaja meggyilkolását is. Vlagyimir Putyin válaszában leszögezte, hogy mindent el fog követni a tettesek kézre kerítése és méltó megbüntetése érdekében. Ugyanakkor elvetette a sajtószabadság korlátozásával kapcsolatos vádat, és hangoztatta, hogy Oroszországban több mint 40 ezer újság jelenik meg és 4 ezer rádió működik, amelyeknek közel fele külföldi tulajdonban van, következésképpen aligha képzelhető el a médiában képviselt vélemények korlátozása. Utalt arra is, hogy hazájában semmilyen formában sem próbálják hatóságilag ellenőrizni az internetet.

A gazdasági együttműködés rendben

Vlagyimir Putyin beszélt arról is, hogy Moszkvában a Németországba irányuló földgázkivitel megkétszerezését tervezik, mert azt szeretnék, ha Németország lenne az orosz gáz európai fő elosztója. Ezzel kapcsolatban a kancellár is megerősítette, hogy Varsó és a balti államok tiltakozása ellenére is megépítik a tenger alatt a Szentpétervár melletti Vyborg és az észak-németországi Greifswald között a földgázvezetéket.

A drezdai csúcstalálkozóra a pétervári párbeszéd keretében került sor, amelyet még 2001-ben az akkori kancellár, Gerhard Schröder kezdeményezett a vele tegező viszonyban álló Vlagyimir Putyinnal.

A Pro Europa nevű nemzetközi kulturális alapítvány idei Európai Kultúrdíjával a pétervári párbeszédet tüntette ki. A díjat a drezdai Miasszonyunk Templomában adták át a párbeszéd munkacsoportjainak élén álló Mihail Gorbacsov volt szovjet államfőnek, illetve Lothar de Maiziernek, az NDK utolsó miniszterelnökének.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Milliárdok menekülése, avagy így reagált az iráni kriptopiac az amerikai-izraeli támadásra

Milliárdok menekülése, avagy így reagált az iráni kriptopiac az amerikai-izraeli támadásra

Amikor 2026 februárjában izraeli és amerikai légicsapások érték iráni katonai létesítményeket, a reakció nemcsak a diplomáciai térben volt gyors. Az iráni kriptotőzsdékről kevesebb mint két nap alatt akár 2 milliárd dollárnyi digitális vagyon áramlott ki. A blokklánc-adatok szerint a kiutalások volumene a szokásos szint nyolc-tízszeresére ugrott. A történet jól mutatja, hogy a kriptovaluták ma már geopolitikai válságok idején is azonnali pénzügyi menekülőútvonalat jelentenek.

Orbán Viktor Debrecenben: „mi nem keressük a békétlenséget, de mindenre felkészültünk”

„Be fogunk avatkozni maximált árakkal, ha az energiaár elér egy már megfizethetetlen szintet, ehhez mozgósítjuk az ország nemzeti olajtartalékait” –mondta Orbán Viktor miniszterelnök, a szombati debreceni, 12. háborúellenes gyűlés főszónoka. „Tudni akarjuk, miért furikáznak annyi pénzt az ukránok, és azt is tudni akarjuk, hogy átviszik, vagy ide hozták?” – kérdezte Orbán Viktor, hozzátéve: „az ukránok hamarabb fogynak ki a pénzből, mint mi az olajból. Le fogjuk őket győzni. Nem várok el bocsánatkérést, csak annyit, hogy megnyissák a vezetéket”.
inforadio
ARÉNA
2026.03.09. hétfő, 18:00
Lóga Máté
a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, a Budapest Airport igazgatóságának elnöke
Kemény csapással fenyegette meg Trump Teheránt, kezd kiéleződni az ellentét az iráni politikai és katonai vezetés között – Híreink az iráni háborúról szombaton

Kemény csapással fenyegette meg Trump Teheránt, kezd kiéleződni az ellentét az iráni politikai és katonai vezetés között – Híreink az iráni háborúról szombaton

Szombaton már nyolcadik napjába lépett az iráni háború. Izrael újabb nagyszabású csapássorozat hajtott végre a perzsa állam fővárosa, Teherán ellen, a Mehrabad repülőtér lángra kapott. Pár órával később Irán a zsidó állam elleni támadással válaszolt. Folytatódik Irán arab öbölállamok elleni akciója is: Szaúd-Arábia azt jelentette, hogy a Sajbah olaj- és gázmező felé tartó 16 drón semlegesítettek, Dubaj légvédelme pedig szintén lelőtt támadóeszközöket. Délelőtt az iráni politikai vezetés jelezte, hogy befejezik az arab államok támadását, de nagyon úgy fest, hogy a hadsereg és a Forradalmi Gárda ezt máshogy gondolja. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2026. március 7. 16:54
×
×