eur:
401.9
usd:
371.11
bux:
0
2025. március 31. hétfő Árpád
Nyitókép: Unsplash

Zuhanórepülésbe kezdett a világ legfontosabb élelmiszerének ára

India immáron minden rizsexportra vonatkozó korlátozást feloldott, mivel a kormány az évtized végéig szeretné megduplázni az ország mezőgazdasági kivitelét. Ez azonban nyomást helyezett a konkurens termelőkre, hatalmasat esett év eleje óta a rizs piaci ára.

A 2022-ben meghozott exportkorlátozásokat az orosz-ukrán háború okozta árnyomás miatt vezetették be, de India már 2023 szeptembere óta fokozatosan enyhített ezeken. Az S&P Global előrejelzése szerint India akár 21,5 millió tonna rizst is exportálhat 2024 szeptembere és 2025 októbere között, ez a termény globális piacának több mint egyharmadát fedheti le - írja a Financial Times cikke nyomán a Portfolio.

Súlyos veszteségek érték a pakisztáni exportőröket, ugyanis a nem basmati rizs tonnánkénti ára 850 dollárról 650 dollárra esett, az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma pedig 11,4 százalékos visszaesést vár az éves pakisztáni kivitelben. Elemzők úgy vélik, India visszatérése kiszoríthat szereplőket az afrikai és a délkelet-ázsiai piacról. A thai fehér rizs ára is jókorát csökkent: tonnánként 699 dollárról 405 dollárra mérséklődött.

Az olyan afrikai országok, mint Szomália, nagy örömmel fogadták a lépést, mivel India a szegényebb országok legfőbb beszállítója. 2018 és 2020 között az Afrikába irányuló rizskereskedelem több mint 80 százaléka Indiából érkezett, 2022-ben pedig 17 országba India szállította a rizs 60 százalékát. Ázsiában az állati takarmány és a bioetanol előállítását is segíti a globális kínálat bővülése.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.

Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Belső gazdasági problémákkal küzd Kína, paradigmaváltásra van szükség, ami a híresen nagy megtakarításokkal rendelkező lakosságot is komolyan érinti – erről beszélt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádióban. Salát Gergely elmondta: a kínai vállalatok a bizonytalanságok ellenére hosszú távra terveznek Magyarországon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×