Infostart.hu
eur:
382.2
usd:
328.23
bux:
108922.07
2025. december 7. vasárnap Ambrus
Wooden blocks with the word GDP and up and down arrows. An unstable economy in the country. Financial measure of the market value of all the final goods and services produced in a specific period.
Nyitókép: Andrii Yalanskyi/Getty Images

Nem egészen ezt várták az euróövezettől a szakértők

A vártnál kevésbé nőtt az eurózóna GDP-je a tavalyi negyedik negyedévben negyedéves és éves összevetésben – közölte előzetes adatként az EU statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön.

Nem végleges adatok szerint az euróövezetben stagnált a hazai össztermék (GDP) a negyedik negyedévben a harmadik negyedévvel összevetve, amikor 0,4 százalékos bővülést mértek. Szakértők 0,1 százalékos növekedést vártak a negyedik negyedévre.

Éves szinten a GDP-növekedés 0,9 százalék volt, ugyanúgy, mint a harmadik negyedévben. Elemzők némileg nagyobb, 1 százalékos éves szintű növekedést vártak a negyedik negyedévre.

Az EU egészében a negyedik negyedévben a GDP 0,1 százalékkal nőtt a harmadik negyedévhez viszonyítva, amikor 0,4 százalékos emelkedést jegyeztek föl. Éves szinten a GDP növekedése a harmadik negyedévi 1 százalékról 1,1 százalékra gyorsult a negyedik negyedévben.

Azon tagállamok közül, amelyeknek már ismert a negyedik negyedévi adata, Portugáliában mérték a legnagyobb, 1,5 százalékos bővülést az előző negyedévhez képest. Ezután Litvánia (+0,9 százalék) és Spanyolország (+0,8 százalék) következett. A legnagyobb negyedéves szintű csökkenést Írországban (-1,3 százalék), Németországban (-0,2 százalék) és Franciaországban (-0,1 százalék) mérték.

Éves szinten a GDP kilenc országban nőtt, három országban csökkent. A legnagyobb növekedést, 3,6 százalékosat Litvániában, a legnagyobb csökkenést Németországban és Ausztriában mérték, egyaránt 0,2 százalékosat.

Tavaly az eurózóna GDP-je 0,7 százalékkal, az EU-é 0,8 százalékkal nőtt nem végleges számítások szerint.

Az Eurostat február 14-én ismerteti a felülvizsgált, de továbbra sem végleges negyedik negyedévi GDP-adatokat.

Címlapról ajánljuk
2026-ra teljesen automatizálják a gyorshajtások bírságolását Szlovákiában

2026-ra teljesen automatizálják a gyorshajtások bírságolását Szlovákiában

Szlovákiában nagyszabású közlekedésbiztonsági fejlesztés indul: a tervek szerint az 213 fix telepítésű radar, 48 közlekedési kamera, valamint 18 szakaszsebesség-mérő rendszer jelenik meg az ország útjain, a bírságok pedig automatikusan érkeznek majd. A városok és községek saját radarokat és kamerákat használhatnak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.08. hétfő, 18:00
Szlávik János
a Dél-Pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×