Az Országgyűlés keddi határozata szerint a Tisza-tó is kiemelt fejlesztési térség lett. Szerdán este megjelent, csütörtöktől pedig hatályba is lépett a kormány határozata arról, ez melyik vármegyében melyik települést érinti - írja a 24.hu.
Az eddigi négy kiemelt fejlesztési térség – a balatoni üdülőkörzet, a tokaji borvidék, a budapesti agglomeráció, a Közép-Duna-menti térség – egészült most ki a Tisza-tóval. A kormány érvelése szerint ezzel emelkedik a tó területpolitikai státusza, komplex célok mentén valósulhatnak meg a fejlesztések, amelyek hozzájárulnak a térség gazdasági, társadalmi helyzetének javulásához.
A mostani határozat négy vármegye 47 települését érinti
Borsod-Abaúj-Zemplén
- Ároktő
- Borsodivánka
- Négyes
- Tiszabábolna
- Tiszadorogma
- Tiszavalk
Hajdú-Bihar
- Egyek
- Hortobágy
- Tiszacsege
Heves
- Átány
- Besenyőtelek
- Dormánd
- Egerfarmos
- Erdőtelek
- Heves
- Hevesvezekény
- Kisköre
- Kömlő
- Mezőszemere
- Mezőtárkány
- Pély
- Poroszló
- Sarud
- Tarnaszentmiklós
- Tenk
- Tiszanána
- Újlőrincfalva
Jász-Nagykun-Szolnok
- Abádszalók
- Berekfürdő
- Karcag
- Kunhegyes
- Kunmadaras
- Nagyiván
- Tiszabő
- Tiszabura
- Tiszaderzs
- Tiszafüred
- Tiszagyenda
- Tiszaigar
- Tiszaörs
- Tiszaroff
- Tiszaszentimre
- Tiszaszőlős
- Tomajmonostora
Latorcai Csaba, a közigazgatási és területfejlesztési tárca parlamenti államtitkára korábban azzal érvelt, hogy a Tisza-tó térségét a közigazgatási szétszabdaltság jelentős kihívások elé állítja a közös fejlesztési célok meghatározása, a vízparti szabályozás terén, ezért a tavat középpontba állító fejlesztési megközelítés szükséges.
A koordinált fejlesztéssel bővülhet a turisztikai célpontok száma.
Ugyanakkor, ezzel párhuzamosan, a Tisza-tó jelenlegi állapotának megőrzése, védelme érdekében meg kell akadályozni a túlzott fejlesztéseket, meg kell védeni a tó értékét adó vadvízi arculatot.