eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Kristalina Georgieva, a Világbank vezérigazgatója beszédet mond az EU Ipari Napok 2019 című kétnapos brüsszeli rendezvény kezdetén, 2019. február 5-én. Az Európai Bizottság szervezte évenkénti fórumon az uniós testület bemutatja az iparpolitika stratégiai megközelítésével elért eredményeit és az európai ipari versenyképesség továbbfejlesztésére irányuló újabb intézkedéseit. A fórum idei fő témái az ipar a fenntartható fejlődés és a globalizáció viszonylatában, valamint az innováció és a digitalizáció.
Nyitókép: Kristalina Georgieva, a Világbank vezérigazgatója beszédet mond az EU Ipari Napok 2019 című kétnapos brüsszeli rendezvény kezdetén, 2019. február 5-én. MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Nem túl optimista az IMF vezetőjének gazdasági előrejelzése

A globális adósságállomány növekedését nagyrészt a világ két legnagyobb gazdasága, Kína és az Egyesült Államok által fölvett állami kölcsönök emelkedése okozza.

A következő években gyengén nő majd a globális gazdaság, miközben emelkedik az államadósság - mondta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ügyvezető igazgatója csütörtökön, az IMF és a Világbank jövő heti, október 21-26. között tartandó közös őszi ülésszaka előtt.

Krisztalina Georgieva úgy fogalmazott: "a kilátás gyenge növekedés és magas adósság komoly kombinációjára utal, ami nehéz jövőt jelez".

Az IMF a jövő hét elején ismerteti új globális gazdasági előrejelzését. Az előző, júliusi prognózis szerint az idén 3,2 százalékkal, jövőre 3,3 százalékkal nő a globális gazdaság.

Az IMF szakértői a hét elején ismertették azt a tanulmányukat, amely szerint a globális államadósság 2024 végén meghaladja a százezer milliárd dollárt, ami a globális GDP 93 százalékának felel meg. A dokumentum összeállítói szerint ez az arányszám a GDP 100 százalékára emelkedhet 2030-ra.

Az IMF szerint a globális adósságállomány növekedését nagyrészt a világ két legnagyobb gazdasága, Kína és az Egyesült Államok által fölvett állami kölcsönök emelkedése okozza. Krisztalina Georgieva szerint azonban ennél is "ijesztőbb tendencia” az államadósság növekedése a fejlődő és szegény országokban, ahol a kormányzati bevételek egyre nagyobb részét fordítják adósságszolgálatra.

Az IMF vezetője nyilatkozatában arra szólította fel a világ kormányait: tegyenek intézkedéseket az államadósság szintjének csökkentésére.

Krisztalina Georgieva egyben felhívta a figyelmet az infláció lassulására a világ vezető gazdaságaiban, bár hozzátette, hogy még korai győzelmet hirdetni az infláció felett. "Lehet, hogy az infláció lassul, de a magas árak egyelőre nem tűnnek el" - figyelmeztetett.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×