eur:
402.12
usd:
372.24
bux:
89897.98
2025. április 1. kedd Hugó
Timisoara, Romania - October 17, 2020: Close-up of an IBM PB A03490-001 CPU Terminator with sand in the background.
Nyitókép: RemusRigo/Getty Images

Fájhat a világnak, de főleg Európának - élesedett Kína két új tilalma

A félvezetők (chipek) gyártásához nélkülözhetetlen két ritka ásványi anyag kínai exportja augusztusban nullára csökkent.

A Critical Raw Materials Alliance szerint Kína a világ galliumtermelésének mintegy 80 százalékát, a germániumnak pedig 60 százalékát állítja elő, de a múlt hónapban a nemzetközi piacokon egyetlen elemet sem értékesített − idézte az Index a szerdán közzétett kínai vámadatok alapján született összesítést. Az ország 5,15 tonna kovácsolt galliumterméket és 8,1 tonna kovácsolt germániumterméket exportált júliusban.

Az Infostart is beszámolt róla korábban, hogy augusztus 1-től Kína engedélykötelessé tette az exportálást vállalatainak, amelyeknek külön engedéllyel kell érkezniük ahhoz, hogy kivihessék az ásványi anyagokat. A két anyagnak vannak ugyan helyettesítő, valamint más gyártói, de hiányukat így is megérezheti a világpiac, és az elemzők szerint főként Európa.

Mint ismert, a közelmúltban Európai Bizottság is tett olyan javaslatot, hogy a kontinensnek kevésbé kellene függenie Kínától, ugyanis 2030-ra már gyakorlatilag képtelenek lennénk meglenni akkumulátoraik nélkül.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Pásztor Szabolcs: nincs újabb száj- és körömfájásos eset, de még sokáig fenn kell tartani a védekezést

Pásztor Szabolcs: nincs újabb száj- és körömfájásos eset, de még sokáig fenn kell tartani a védekezést

Már zajlik biztonságos körülmények között a levéli telepen megfertőződött állatok ártalmatlanítása – közölte az országos főállatorvos az InfoRádióban. Arról is beszámolt, jelenleg milyen védelmi intézkedések vannak érvényben, mit kell tenni a háztájiban tartott állatokkal, és hogy szűrik a vadon élő állományt.

Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Milyen titkok derültek ki az elmúlt napokban a The New York Timesból? Miért nem jó az európai vezetők stratégiája az Egyesült Államokkal és Donald Trumppal kapcsolatban? Mi az USA érdeke Oroszország kapcsán? Miért támogatják a britek ilyen erőteljesen az ukránokat? Ezekről a kérdésekről is beszélt Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Fél évszázada nem látott járvány tört ki Magyarországon, hatalmas erőkkel zajlik a védekezés

Fél évszázada nem látott járvány tört ki Magyarországon, hatalmas erőkkel zajlik a védekezés

Magyarországon 52 év után újra felbukkant a rendkívül fertőző ragadós száj- és körömfájás, amelyet már két hazai szarvasmarha-állományban is azonosítottak, miközben Szlovákiában egyre több telepet érint a járvány. Az országos főállatorvos szigorú óvintézkedéseket rendelt el: április 7-ig tilos legeltetni a fogékony állatokat, és a szállítási korlátozások miatt jelentős gazdasági károk várhatók. A betegség gyorsan terjed, a széllel akár 50 kilométerre is eljuthat, ezért az érintett telepeken tömeges állatleölés zajlik. A járványügyi szakemberek arra figyelmeztetnek, ha a betegség a vadállományba is átterjedhet, ami szinte lehetetlenné tenné a kontrollt. Magyarországnak a szigorú járványügyi intézkedések ellenére is hosszú időbe telhet, mire visszanyeri korábbi "mentes" státuszát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×