eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Unsplash.com

Rengeteg ritka földfém Svédországban: az unió függetlenedése az oroszoktól, kínaiaktól a bányákban kezdődik

Rakétáktól mobiltelefonokig sokféle felhasználása van az alapanyagnak, amit eddig nem bányásztak Európában.

Két éve az EU-ban használt ritka földfémek 98 százalékát Kínából importálta a blokk: jelenleg nem bányásszák az alapanyagot Európában, ezért is nagy jelentőségű a felfedezés.

A több mint egymillió tonnásra becsült svédországi készlet döntő szerepet játszhat a zöldátállásban is, mert kielégítheti az elektromos autók és a szélturbinák iránti növekvő keresletből fakadó igényt – írja a BBC.

Mindenhol ott vannak tárgyainkban

Az ország északi részén található készlet így is csak töredéke a Föld teljes készletének, mely nagyjából 120 millió tonnányi lehet.

A ritka földfémek csoportjába 17 elem tartozik, amelyeket a mindennapi életben kulcsszerepet játszó tárgyakban és infrastruktúrákban használnak.

Mobiltelefonok, merevlemezek és vonatok is tartalmazzák ezeket, de fontosak a zöld technológiák, köztük a szélturbinák és az elektromos járművek számára is. Némelyikük nélkülözhetetlen a katonai berendezésekhez, például a rakétairányító rendszerekhez.

Megötszöröződik az igény rájuk

Kitermelésük nehéz és potenciálisan káros a környezetre, az irántuk való kereslet 2030-ig ötszörösére nőhet.

"A lítium és a ritkaföldfémek hamarosan fontosabbak lesznek, mint az olaj és a gáz" – mondta tavaly Thierry Breton, az EU belső piaci biztosa.

Meg kell szüntetni az uniós függőséget

Ebba Busch svéd energiaügyi miniszter úgy fogalmazott, hogy az EU

"túlságosan függ más országoktól",

amin muszáj változtatni.

"A villamosítás, az EU önellátása, valamint Oroszországtól és Kínától való függetlensége a bányákban fog kezdődni" – állította.

Az újonnan felfedezett nyersanyagok piacra kerüléséig ugyanakkor még 10-15 évet kell várni Jan Mostrom, az LKAB bányavállalat vezérigazgatója szerint. Az engedélyezési folyamatok a környezeti kockázatértékelések miatt időt vesznek igénybe. Mostrom ezek gyorsítását kérte.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×