eur:
411.23
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Kompresszorállomás a Szibériából Európába földgázt szállító Yamal-vezeték németországi szakaszán, a lengyel határ mentén fekvő Mallnowban 2022. július 11-én. Ezen a napon megkezdődött az Oroszországból Németországba földgázt szállító csővezeték, az Északi Áramlat 1 tervszerű leállítása a rendes évi karbantartási munkák elvégzéséhez, a Yamal-vezetéken pedig május óta nem érkezik földgáz, amikor a Gazprom orosz állami gázipari monopólium leállította a gázszállítást a tranzitországként is szolgáló Lengyelországba.
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Hitelből jönne az orosz gáz

740 milliárd forint hitelből vásárolna plusz földgázt a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség. A hitel egészére készfizető kezességet vállal az állam.

A mintegy 700 millió köbméter plusz földgáz beszerzése a legnagyobb valószínűséggel Oroszországból történhet – mondta érdeklődésünkre a Századvég Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetője. Hortay Olivér szerint az Európai Unióban a gázpiac egyre aggályosabb a helyzet.

A szakértő szerint már nem az a kérdés, mennyibe fog kerülni a gáz, hanem az, hogy lesz-e? Majd így folytatta: "Ebben a helyzetben valamennyi felelős tagállam azon dolgozik, hogy a saját rendelkezésre álló készleteit, a kapacitásait és ezen keresztül a mozgásterét növelni tudja." Szerinte most a legfontosabb az, hogy elkerülhessük a legrosszabbat: a fogyasztás korlátozását.

Hortay Olivér szerint még nem látszik tisztán, hogy ezt a 700 millió köbméternyi plusz gázt honnan lehet beszerezni. Ugyanis az egész régióban, de általánosságban globálisan is rendkívül kínálathiányos helyzete figyelhető meg. A nagytermelők kapacitásainak a jelentős része előre le van kötve hosszútávú szerződéseken keresztül, úgyhogy most minden bizonnyal

szükség lesz mozgósítani azokat a jók politikai kapcsolatokat, amiket Magyarország korábbi évek pragmatikus külpolitikájának köszönhetően kiépített

– közölte a Századvég Energia- és Klímapolitikai Üzletágának vezetője.

Szijjártó Péter tárgyalt Szergej Lavrovval arról, hogy Oroszország esetleg további 700 millió köbmétert szállítson. De erről egyelőre még nem született megállapodás, tette hozzá a szakértő. Szerinte ez praktikus megoldás lenne, hiszen Oroszországgal meglévő szerződésünk van egy korábbi nagyobb mennyiségre, amely bejáratot útvonalon keresztül érkezik – mondta Hortay Olivér.

Biztosra vette, a külügyminisztérium aktívan dolgozik azon, hogy más forrásokat is felhajtson. A cél: "minél több gáz beszerzése, annak érdekében, hogy a hazai tárolókat őszre a lehető legmagasabb szintre föl lehessen tölteni. A magyar kormánynak pedig legyen mozgástere, amivel képes kezelni az Európai Unióra és Magyarországra is váró gázpiaci nehézségeket" – hangoztatta a Századvég Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×