eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Traktor növényvédőszert permetez a Mokos pincészet meggyültetvényében Palkonyán 2019. április 16-án.
Nyitókép: MTI/Sóki Tamás

A gazdák többsége elutasítja a növényvédő szerek visszaszorítását

Egy felmérés 600 gazdálkodót elért, válaszaikat Polgárné Sarok Edit összegezte az InfoRádiónak.

Az Európai Unió a környezet hatékonyabb védelme érdekében 2030-ig a felhasznált növényvédő szerek 50 százalékos csökkentését kívánja elérni, a műtrágya-felhasználást pedig 20 százalékkal mérsékelné. A magyar gazdálkodók kétharmada úgy látja, hogy ezek a célok számukra nem megvalósíthatóak – derül ki az Agroinform.hu felméréséből.

Polgárné Sarok Edit, a portál szakújságírója az InfoRádióban elmondta, közel 600 növénytermesztő gazdálkodót értek el egy kérdőívvel. "64 százalék úgy válaszolt, hogy megvalósíthatatlannak tartja a növényvédő szerek radikális csökkentését.

18 százaléknyian gondolják úgy, hogy teljesíthetők az uniós célok,

a fennmaradó 20 százalék nem tudja megbecsülni a rendelkezés következményeit" – fogalmazott.

Mi az oka e számoknak?

A gazdálkodók a mostani technológia mellett egyszerűen úgy gondolják, hogy a jelenlegi nővényvédőszer- és műtrágyamennyiséggel lehet azt a termésátlagot tartani, amely szükséges ahhoz, hogy a tevékenységük jövedelmező maradjon.

Polgárné Sarok Edit azonban leszögezte, hogy a szerkivonások következményeivel kapcsolatban nem világos, hogy milyen módon mérsékelné a jogalkotó.

"Rákérdeztünk arra is, hogy mit tesznek, ha ezek az előírások élesednek. A legtöbben úgy gondolkodnak – a válaszadók közel fele –, hogy

korszerűbb növényvédőkre állnak át;

45 százalék mondta, hogy kevésbé érzékeny növényekkel fog foglalkozni, illetve hibridek alkalmazását tervezi. 36 százalék termesztene ellenállóbb fajokat" – részletezte.

A válaszadók 29 százaléka a repce, 25 százaléka a gyümölcsök esetében látja a legnagyobb problémát.

"51 százalék a termésátlag várható csökkenését nevezte meg fő problémaként, 31 százalék pedig úgy véli, hogy a szerek visszaszorítása könnyen veszteségesre fordíthatja a gazdálkodást" - tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×