eur:
410.98
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Aratják az őszi vetésű búzát a németországi Brodowinban lévő ökofaluban 2019. július 25-én. A településen 1991 óta folytatnak biodinamikus gazdálkodást, melyet széles körben Rudolf Steiner filozófus-tudós 1924-ben megtartott előadássorozatát követően kezdtek el alkalmazni. Az ökológiai termelés elősegíti a természeti környezet megóvását, a gazdálkodók a helyi erőforrásokat és a természetes folyamatokat részesíti előnyben a műtrágyák és a növényvédő szerek használatával szemben.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Elsöpörte a gazdák haragja a brüsszeli javaslatot

A peszticidek fenntartható használatáról szóló rendelettervezet kiverte a biztosítékot a termelőknél, sőt az Európai Parlament is elutasította a kezdeményezést.

A gazdák folyamatos tiltakozásai és az Európai Parlamenttel, valamint a tagállamokkal való tárgyalások elakadása miatt Ursula von der Leyen a keddi plenáris ülésen bejelentette, hogy az Európai Bizottság visszavonja a növényvédő szerek használatának 50 százalékos csökkentését célzó javaslatát – írja a hvg.hu.

Az Európai Bizottság elnöke felszólalásában jelezte: új alternatívákat kell kínálni a gazdálkodóknak, mert csak akkor fektetnek be a jövőbe, ha meg tudnak élni a földjükből. Hozzátette:

hosszabb távon csak úgy lehet biztosítani a termelők megélhetését, ha „együtt érjük el éghajlati és környezetvédelmi céljainkat”.

Ursula von der Leyen elismerte, hogy a javaslat nagy megosztottságot idézett elő, az Európai Parlament is elutasította a tervezetet, valamint a tagállamok Tanácsában is megrekedtek a tárgyalások, ezért nem maradt más választás, mint a kezdeményezés visszavonása. Az Európai Parlament sajtószóvivője szerint ugyanakkor a javaslat formálisan még nem került le az asztalról, Ursula von der Leyen pedig közölte:

az Európai Bizottság felveszi a kapcsolatot a mezőgazdasági szektor képviselőivel, és a jövőben új javaslatot terjeszthetnek elő.

Az Európai Bizottság 2022-ben indítványozta, hogy a zöld megállapodás részeként a „fenntartható használat” jegyében 2030-ig 50 százalékkal csökkenteni kellene a vegyi peszticidek használatát. A kezdeményezés különös figyelmet fordított volna a városi zöldterületekre és a Natura 2000 védelmi területekre, ahol teljes tilalmat irányoztak elő. Amint nyilvánosságra került a javaslat, a növényvédőszer-ipar és az ipari gazdálkodás lobbija rendkívül erős ellenállást fejtett ki, amelyet támogattak az EU konzervatív politikusai is.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×