Bár tavaly mintegy négyszázezer hektoliterrel kevesebb bor készült a zöldszüret és a lepárlás miatt, a járvány nyomán bezárt vendéglátóhelyek kieső forgalma megviseli a bortermelőket. Az eladatlan készletek a raktárban pihennek, miközben már ígéretes képet mutatnak a virágzás előtt álló ültetvények is. Az aszály eddig elsősorban az alföldi borvidékeket viselte meg - írta a Világgazdaság Légli Ottóra, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnökére hivatkozva. Az elnök szerint a telepítési kedv sem hagyott alább: ahol eltervezték a telepítést, meg is valósították, ebben nem jelentett akadályt a koronavírus-járvány.
Az Agrárminisztérium még május elején közölte, hogy a gazdaságvédelmi akcióterv részeként 25 milliárd forint többletforrás érkezik az agráriumba, részben a szőlő-bor ágazat helyzetének javítására, egy új támogatási konstrukción keresztül. A tárca szerint a kormányzati feladat most kettős: az ágazat reformját célzó intézkedéseket kell hozni, és segíteni kell a járványügyi rendelkezések okozta gazdasági nehézségek átvészelését.
A lap szerint egyelőre még dolgoznak a részleteken.
A borászok mindenesetre inkább a termelési támogatást preferálnák a zöldszürettel szemben. Az eddig bejelentett intézkedések közül a szőlő-bor ágazat szereplői számára is elérhető a 100 százalékosra emelt kamat- és kezességidíj támogatással folyósított Agrár Széchenyi Kártya-folyószámlahitel, illetve az, hogy a munkáltatók mentesülnek a bérek utáni közterhek megfizetése alól.