Míg a legsúlyosabban érintett Olaszországban 12,5 százalékkal volt alacsonyabb a kereslet márciusban az előző év azonos hónapjához viszonyítva, Európában átlagosan 4,4 százalék volt a visszaesés.
Magyarországon márciusban még a villamosenergia-fogyasztás bővülése volt regisztrálható. Ennek egyik oka az volt, hogy 2020-ban hétvégére esett március 15-e, így kettővel több munkanap volt. Az átlagos hőmérséklet 1,9 °C-kal hidegebb volt, mint tavaly ilyenkor, amely szintén a villamosenergia-kereslet növekedése irányába hatott. Ha a hőmérséklet- és munkanaphatással korrigáljuk az adatokat, akkor márciusban 1 százalékos csökkenés volt megfigyelhető – derül ki a MEKH közleményéből.
A heti bontásban látható, hogy a villamosenergia-fogyasztás a korábbi 2 százalék körüli éves növekedési ütem után a 12. héten (március 16-23.),
a veszélyhelyzet március 11-én történt kihirdetése után kezdett el csökkenni, és a kijárási korlátozások bevezetését követően, áprilistól mutat jelentős visszaesést.
A preventív célú tevékenység-korlátozásokon túl a kereslet csökkenéséhez nagymértékben hozzájárultak a termékek és szolgáltatások keresletének zsugorodása és a beszállítói láncokban jelentkező fennakadások is. A hőmérséklet és munkanaphatástól korrigált adatok a 15. héten 11 százalékos visszaesést mutattak 2019 azonos hetéhez viszonyítva. A 16. héten azonban nem mélyült tovább a visszaesés.
További részletek a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal honlapján olvashatók.