eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Még mindig csak a készpénzben hisz a magyar - újabb csúcsot mért az MNB

A lakosságnál lévő készpénzállomány bőven kifutná a 2024-ig tervezett út- és vasút-fejlesztéseket.

Átlépte a 6627 milliárd forintot a forgalomban lévő készpénz állománya 2019 decemberében – idézte a Magyar Nemzeti Bank friss adatait a Portfolio.hu. Egy év alatt újabb 8,3 százalékkal nőtt a az állomány. A szeptember végi állapotot mutató előzetes pénzügyi számlák alapján a készpénzállomány mintegy 79 százaléka van a lakosságnál.

Ez nagyobb összeg, mint amit a kormány 2024-ig az út- és vasútfejlesztésekre szán.

2018 közepe és 2019 közepe között egyébként csökkent a készpénzállomány növekedésének üteme, amiből a készpénzellenes kormányzati törekvések részleges sikerére is lehetett akár következtetni. Csakhogy újra gyorsulni kezdett a növekedés. A MÁP+ júniusi bevezetése nem gyakorolt érdemi kiszorító hatást a készpénzállományra. A decemberi éves növekedés a portál szerint alacsonyabb volt valamivel az előző hónapokénál.

A Portfolio a nemzetközi összevetésben is magas készpénztartás mögött elsősorban az alábbi okokat látja:

  • az elektronikus tranzakciókat 3 ezrelékes mértékben terhelő, és a bankok által jórész továbbhárított tranzakciós illeték, amely Európában párját ritkítja,
  • a havi kétszeri készpénzfelvételt 150 ezer forint erejéig a banki költségektől mentesítő jogszabályi környezet,
  • a nagyon alacsony kamatkörnyezet (a lekötött betétek átlagos kamatszintje mindössze 0,2 százalék Magyarországon),
  • a kártyaelfogadás továbbra sem kötelező a kereskedők számára,
  • a szürke- és a feketegazdaság továbbra is a magas készpénzforgalomnak kedvez.
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×