Infostart.hu
eur:
355.37
usd:
305.89
bux:
130848.73
2026. május 28. csütörtök Csanád, Emil

Bajban a "bezzegország": nagyot nőtt a szlovén államadósság

A szlovén GDP-arányos államadósság az előző év végi 38 százalékról 45,2 százalékra nőtt az első negyedévben - közölte a kormány makrogazdasági kutatóintézetének (IMAD) vezetője szerdán.

Bostjan Vasle arról tájékoztatott, hogy a kormány újabb kötvénykibocsátást ütemezhet be az év végéig, amennyiben a piaci körülmények kedvezőnek bizonyulnak. Az így nyert összeggel a jövő évi költségvetést finanszíroznák - tette hozzá.

A kormány márciusban még arról számolt be, hogy az idei év végére 43,3 százalékra nőhet az államadósság mértéke és közölte, hogy középtávon 45 százalék alatt tartja az adósságot.

A kormány azonban késlekedik a költségvetési stabilitás és a versenyképesség helyreállításához szükséges reformokkal.

Marki Kranjec szlovén jegybankelnök, az Európai Központi Bank kormányzótanácsának tagja a Handelsblatt német gazdasági napilapnak adott interjúban arra figyelmeztetett, hogy Szlovénia államadóssága jelentős mértékben nőtt a pénzügyi válság alatt és az ország hamarosan a mentőcsomaggal kimentett három euróövezeti államhoz hasonló helyzetbe kerülhet

Az Európai Bizottság korábbi előrejelzése szerint Szlovénia GDP-arányos államháztartási hiánya az idén 5,8 százalékra nőhet az előző évi 5,6 százalékról.

Címlapról ajánljuk

„Nem erre szavaztunk” – Márki-Zay Péter kemény üzenetet küldött Magyar Péternek

A hódmezővásárhelyi polgármester, korábbi miniszterelnökjelölt a polgármesteri fizetéscsökkentés ellen tiltakozva posztolt. „Vannak tisztességes, jól dolgozó polgármesterek, akik megdolgoznak a fizetésükért, és vannak korrupt politikusok, akiknek nem a fizetését kell csökkenteni, hanem börtönbe kell őket csukni. Ne keverjük össze a kettőt!” – hangsúlyozta. Nincs egyedül.
Tisza-kormány: Brüsszelbe utazik Magyar Péter, előkerült Orbán Viktor

Tisza-kormány: Brüsszelbe utazik Magyar Péter, előkerült Orbán Viktor

Magyar Péter miniszterelnök Brüsszelbe utazik, ahol a NATO-főtitkárral, a belga kormányfővel és az Európai Bizottság elnökével, utóbbival az uniós források lehívásáról  is tárgyal. A kormány eközben számos gyors intézkedést jelentett be: moratóriumot a harmadik országbeli munkavállalók foglalkoztatására, a kórházi fertőzési adatok nyilvánosságra hozatalát és a Klebelsberg Központ átalakítását. Az egészségügyi miniszter strukturális összeomlásról beszélt, 500 milliárd forint pluszforrást ígért az ágazatnak, az oktatási tárca pedig a pedagógusok adminisztrációs terheinek csökkentésébe kezd. A parlament visszavonta a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépést, parlamenti vizsgálóbizottságok alakultak, az adóhatóság pedig házkutatást tartott a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelőnél, ahol nagy mennyiségű ledarált iratot találtak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×