Infostart.hu
eur:
364.39
usd:
312.08
bux:
134213.09
2026. április 30. csütörtök Katalin, Kitti

Tudja már, hogyan adózik? Segít a szakértő

A magánszemélyek február 15-ig dönthetik el, hogy milyen módon kívánják benyújtani a tavalyi évre vonatkozó személyi jövedelemadó bevallásukat. Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Vállalkozók Országos Egyesületének elnöke azt ajánlja a cégeknek, hogy készítsék el a dolgozóik bevallását, vagy legalábbis segítsenek benne.

A magánszemélyek három lehetőség közül választhatnak. Vagy a munkáltatótól, vagy az adóhatóságtól kérik a jövedelmük utáni bevallás elkészítését, vagy pedig önadózók lesznek. A határidő február 15. csütörtök.

A munkáltató köteles segíteni

A munkáltatók nem kötelesek elkészíteni dolgozóik bevallását, de segíteniük kell - mondta a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke.

"Nem racionális döntés, ha elutasítják a dolgozók kérését, mert a dolgozó akkor a második menetben kérheti az adóhatósági adómegállapítást, és azt is a munkáltatónak kell megcsinálni. Csak az baj, hogy olyan bonyolult az adórendszer, hogy minden egyes kedvezményt végig kell nézni, és adott esetben a házastárs is igénybe veheti, de ezt is szerepeltetni kell a bevalláson, és ezt az emberek többsége nem tudja kitölteni" - fogalmazott a szakértő.

Az adóhatósági adómegállapításhoz van egy több oldalas formanyomtatvány az APEH honlapján, ezt a munkáltatónak kell beküldenie elektronikusan. Azaz jóval több lenne a feladata, mintha segítene az alkalmazottjának a bevallás elkészítésében.

Akárki nem passzolhatja le a bevallást

Zara László felhívta a figyelmet arra, hogy csak az jogosult munkáltatói, vagy adóhatósági bevallásra, akinek nem volt egyéb jövedelme, mint a munkáltatójától származó bér. Bár a jogszabály nem mondja ki, mégis egységes döntést várnak a munkáltatótól atekintetben, hogy mennyiben működik közre a bevallások elkészítésében.

A munkáltatói adóbevallás előnye még az is - tette hozzá Zara László -, hogy a február 15-i határidő csak névleges, mert a bevallást csak hónapokkal később, júniusban kell megtenni, addig pedig bőven van idő arra, hogy munkáltató összegyűjtse az adatokat.

Nem szabad elfelejteni a harmadik lehetőséget, az önadózást sem. Ez a legjobb a munkáltatóknak, hiszen ebben az esetben - egyetlen nyilatkozatot leszámítva - nincs dolguk, sőt a felelősség is a magánszemélyé.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Uniós pénzek, jogállamiság – Most Szlovákiát veszi célba az Európai Parlament
Tudósítónktól

Uniós pénzek, jogállamiság – Most Szlovákiát veszi célba az Európai Parlament

Az Európai Parlament felszólította az Európai Bizottságot, hogy fontolja meg az uniós támogatások befagyasztását Szlovákia számára. Az uniós képviselők aggodalmukat fejezik ki a szlovákiai jogállamiság helyzete és az uniós pénzek felhasználása miatt. A most elfogadott állásfoglalás ennek részeként kéri, hogy az Európai Bizottság indítson eljárást Szlovákiával szemben.

„Lesz egy fontos alapelv” – részleteket árult el az ügynökakták feloldásáról a levéltár főigazgatója

Cseh Gergő Bendegúz az InfoRádióban elmondta, mi volt az egyik fő kikötés, amely elhangzott a Magyar Péterrel való egyeztetésen. A történész-levéltáros egyebek mellett beszélt arról, hogy kik jogosultak az akták megtekintésére, még hányan élhetnek az egykori ügynökök közül, továbbá arra is kitért, milyen feladataik lesznek még az októberre tervezett nyilvánosságra hozatalig.
inforadio
ARÉNA
2026.04.30. csütörtök, 18:00
Nagy Zoltán Zsolt
a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×