eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay.com

Több mint egymilliárd fiatal hallása lehet veszélyben

Nemcsak a fej- és fülhallgatók, hanem már a koncertek is károsak lehetnek egy tanulmány szerint.

Egy friss kutatás szerint akár maradandó halláskárosodást is okozhat a hangos zenehallgatás, és téved, ha valaki azt hiszi, hogy csak a fej- és fülhallgatók lehetnek károsak – írja a bgr.com összefoglalója alapján a hvg.hu.

A BMJ Global Health Journal tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint 670 millió és 1,35 milliárd közé tehető azoknak a fiataloknak száma, akik adott esetben akár a hallásukat is elveszíthetik felelőtlen zenehallgatási szokásaik miatt. A szakemberek 33 különböző tanulmányt néztek át és több mint 19 ezer embert vizsgáltak a 12–34 éves korosztályból. A hangos zenehallgatást illetően két forrásra fókuszáltak: a fej- és fülhallgatókra, valamint az élő zenei rendezvényekre.

A kutatás során kiderült, hogy

a fiatalok 24 százaléka hallgatja olyan hangosan a zenét valamilyen eszközön, hogy az már káros a hallásukra, míg a koncerteken és más zenei rendezvényeken a vizsgált emberek 48 százaléka volt kitéve egészségtelenül magas hangerőnek.

A kettő együtt már zaj okozta halláskárosodást (NIHL) okozhat – figyelmeztet a brit lap.

A problémát nem szabad félvállról venni, ugyanis a hangos zenehallgatásnak olyan súlyos, akár az ember élete végéig megmaradó következménye is lehet, mint például a fülzúgás. Az új kutatás az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2015-ös jelentésén alapul, mely úgy becsülte, hogy egymilliárd fiatal hallása lehet komoly veszélyben. A szakemberek sürgetik a világ vezetőit, hogy tegyenek lépéseket a biztonságosabb zenehallgatás előmozdítása érdekében, illetve azt tanácsolják a fiataloknak, hogy normál hangerőn hallgassanak zenét.

Címlapról ajánljuk
VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

VOSZ: a munkaerőpiaci helyzet javulása a nyugdíjas munkavállalóknak köszönhető

Az elmúlt években a munkaerő-piaci aktivitást jelentős részben növelte a nyugdíjasok visszafoglalkoztatása, évente ugyanis körülbelül 15 ezer olyan friss nyugdíjas van, aki az ellátása mellett tovább dolgozik – mondta az InfoRádióban a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnökhelyettese. A VOSZ támogatja azt, hogy minél többen – erejüktől függően – akár csak heti két napban dolgozzanak nyugdíj mellett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×