eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Travellers getting their boarding passes at airline check-in counter
Nyitókép: Getty Images/Hinterhaus Productions

Idén végre olcsóbbak lehetnek a repülőjegyek – itt vannak az okai

A járvány előtti évek szintjére már aligha térhetnek vissza a repülőjegyárak, de megéri böngészni a légitársaságok weboldalait.

Az elszálló energiaköltsége és a koronavírus miatt az utóbbi időben úgy tűnt, az utasok elfelejthetik az extra olcsó, pár ezer forintos jegyárakat. A mindennapjainkat meghatározó inflációs sokk azonban visszavetheti a repjegyek iránti keresletet. Ha az extrém olcsóság már nem is tér vissza, a jegyek az elmúlt egy évben tapasztalthoz képest jóval olcsóbbak lehetnek a következő időszakban – írja a forbes.hu.

Az iparág nagyon versengő, a mérethatékonyság, a technológia fejlődése és a liberalizálódó piac miatt a repülés luxuscikkből mindenki számára elérhető tömegtermékké vált. A koronavírus idején, 2020 tavaszártól azonban a légitársaságoknak költségcsökkentő intézkedéseket kellett bevezetniük az eltűnő bevétel miatt.

A válság az operáció optimalizására kiváló alkalom volt. A bizonytalan külső környezet és a beszállítói láncokban történt jelentős változások megoldhatatlan problémává kezdtek válni. A költségek drasztikusan emelkedtek, ráadásul a leépített munkaerő újrafelvétele lényeges kiadásnövekedéshez vezetett a szektorban. A problémák 2022 nyarán csúcsosodtak ki, amikor

a dolgozói sztrájkoknak köszönhetően eluralkodott a káosz.

A társaságok jelentős áremelést hajtottak végre, amit a felhalmozott kereslet miatt át is tudták nyomni az utasokra.

Bár a társaságok vezérei 2023-ra vonatkozóan további áremelkedést vetítenek előre, egyre valószínűbb, hogy a jegyárak tekintetében enyhülés jöhet. Európa két meghatározó légitársaságának a decemberre vonatkozó forgalmi statisztikája alapján annak ellenére, hogy az utasszám bővülése két számjegyű volt 2022 utolsó hónapjában, a Wizz Air különösen gyenge, 84,5 százalékos ülőhely-kihasználtságú volt.

Bár a Ryanair kimagasló, 200 millió euró profitot vár a hátunk mögött hagyott negyedévre, a Wizz Air gyenge kihasználtsága nem túl sok jót vetít előre a következő hónapokra. Ez ugyanis arra enged következtetni, hogy a Wizz Air piacain, elsősorban Kelet-Közép-Európában az utazási hajlandóság és a versenyképesség is csökkenhet.

A kereslet serkentése érdekében minden bizonnyal számos promócióra számíthatunk a következő hetekben. Erre most meg is van a lehetőség, ugyanis az olajárak csökkenése és az euró elmúlt hónapokban látott emelkedése jelentősen enyhítette a költségoldalra nehezedő nyomást.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 22:19
×
×
×
×