A járvány miatt szűkültek az anyagi lehetőségeik és rövidesen nagyobb bajba is kerülhetnek, ezért fordultak a nyilvánossághoz - mondta az InfoRádiónak a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat vezetője.
Balázs László hozzátette, hogy a 35 fős közhasznú alapítványként működő csapat 18 mentőkutyával civilként segíti a katasztrófavédelem, a rendőrség és a mentőszolgálat munkáját.
"Utolért minket, ami a világban mindenhol látható, ezért fordulunk a közönséghez. Nincs nagy probléma, működőképesek vagyunk és tudunk lenni, viszont előre kell tekintenünk, és ha minden így marad, akkor nagyobb bajjal kell szembenéznünk. Normál időszakban, riasztás nélkül 6-8 százezer forintba kerül a működésünk, amint megszaporodnak a riasztások, ez a szám a duplájára is fel tud menni, tehát éves szinten 15-17 millió forintból gazdálkodik a szervezet. A kutyák magántulajdonban vannak, a költségek egy részét tehát így is a kutyatulajdonosok állják" - részletezte Balázs László.
Alapvetően van, illetve volt egy sok ezres követőtáboruk, aki támogatta őket havi szinten, ám a járványhelyzetben többen jelezték, jelen élethelyzetükben nem nagyon tudnak segíteni, illetve ami nagy érvágás, hogy
azok a nagyobb (sport)események, amelyeket eddig ők biztosítottak pénzért, most nincsenek,
így a tervezhető bevételek 80 százaléka eltűnt.
A Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat jellemzően eltűnt személyek felkutatásában segít, illetve a tűzoltóság különböző tevékenységei során.
A minap egy olyan kutyán tudtak segíteni - kutyával -, akinek a feje kerítésbe szorult, de föld alatti csőrendszerekből is szoktak menteni sérült állatokat. Mindemellett földrengéseknél, cunaminál, tájfunnál is jelen voltak korábban.
A járványhelyzetben is több lett a feladatuk, hiszen sokan felkészületlenül indultak tavaly a természetbe, akik így könnyebben kerülnek bajba, másfélszer annyi dolguk volt, mint az elmúlt években.