Minden más betegséggel ellentétben a mentális problémákhoz számtalan negatív kifejezés kapcsolódik – mondta a Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum elnöke, hozzátéve, hogy összegyűjtötték a leggyakrabban tévesen vagy kevéssé jóindulatúan használt szavakat.
„A médiának nagy a szerepe, hiszen az írástudók által közzétett anyagok formálják a szemléletet. A mentális problémákkal kapcsolatban egyébként is nagyon kirekesztő a társadalom, sőt családon belül is az. Valamiféle misztikumnak tekintik, ami egyszer jön és soha többet nem megy el, amivel nehéz együtt élni.”
A Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum az 1999-es megalakulása óta is nagyjából ugyanannyi, évi ezer megkeresést kap – mondta Radó Iván, hozzátéve, hogy a helyzet tehát változatlan.
„Nem javul, hiszen
nem tud mitől javulni.
Ha az ember az újságcikkeket nézi, elképed, hogyan kezelik az újságírók ezt a kérdést. Az »elmebeteg« teljesen természetes, dobálóznak a »pszichotikussal«, jellemző sztereotípia a »bezárt Lipót« és a »szabadon kószáló őrültek« is. Egészen elképesztő.
Radó Iván hangsúlyozta, régen húzódó folyamatba kell beavatkozni, és az sincs rendben, hogy valaki inkább a fülészet előtt várakozik a szakrendelésre, mert szégyelli magát.
„Mi most azt szeretnénk, hogy irtódjanak ki ezek a szörnyű kifejezések. A minap láttam egy kedves cikket, azt ordította a főcím: »A süket skizofrén«.
Ha egy újságíró ilyen címmel indít, sok jó nem várható tőle.”
A Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum elnöke szerint nem kellene különbséget tenni az emberi problémák között.
„Valamiért ezt szenzációként, hírként kezelik, de mindenképpen csodának, eltávolítandónak vagy legjobb esetben nevetségesnek tartják.”