Infostart.hu
eur:
362.99
usd:
307.2
bux:
139499.37
2026. április 16. csütörtök Csongor

Mennyit kell dolgozni egy kiló kenyérért Párizsban?

Madridban háromszor annyit kell dolgozni egy kilogramm kenyérért, mint Londonban - állítja a Kurier. Az osztrák napilap 6 várost felölelő felmérése szerint Párizsban a legrosszabb a helyzet.

Egyedi módon hasonlítja össze 6 európai nagyváros gazdasági potenciálját a Kurier. Az osztrák napilap szerdai számában a BigMac index mintájára kenyér indexszel rangsorolja a városokat.

A lap szerint Londonban 5, Frankfurtban 9, Bécsben 14, Prágában 14, Madridban 15, Párizsban pedig 16 percet kell dolgozni egy kilogramm kenyérért.

A nagyvárosok bruttó nemzeti összterméke, egy eladónő átlagfizetése, a városokban eltöltött vendégéjszakák száma, a szabadságok száma, az éves munkaidő és egy átlagos lakás ára alapján meghatározott sorrendből kiderül: az osztrák főváros az európai középmezőnyben foglal helyet, jóllehet az USB svájci bank számításai szerint Bécs a 12. legdrágább város a világon.

A városok között minden vizsgált szegmensben nagy különbség mutatkozik. Míg Párizsban egy eladónő átlagosan nettó 13 ezer eurót keres évente, ugyanaz az eladónő Londonban 8 ezer euróval többet vihet haza.

A prágai eladónők keresnek a legrosszabbul, ők 5.900 eurónak megfelelő cseh koronáért dolgoznak egy évben, igaz, nekik egy átlagos prágai lakásért is csak 300 euró körüli összeget kell fizetniük, míg egy londoni lakásért 1.800 eurót is elkérhetnek.

A párizsiak egyik mutatót tekintve sem állnak jól, igaz Franciaországban kevesebbet is kell dolgozni, mint a többi vizsgált nagyvárosban: az éves munkaidő mindenhol 1.600 óra fölött van, a francia fővárosban viszont egy átlag munkás csak 1.481 órát dolgozik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Alkotmányjogász: minden közjogi méltóság leváltható, de komoly feltételei vannak

Magyar Péter, a Tisza Párt miniszterelnök-jelöltje már vasárnap este követelte számos közjogi méltóság és független állami intézmény vezetőjének lemondását. Valamennyi állami tisztségviselő és közjogi méltóság esetében van lehetőség az elmozdításukra, de Stánicz Péter alkotmányjogász az InfoRádióban jelezte, ehhez sok feltételre van szükség, egyes esetekben az alaptörvény módosítására is.
inforadio
ARÉNA
2026.04.16. csütörtök, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×