Hat év hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték a Budapest környéki Törvényszéken Nagy Jánost, hivatali vesztegetés és közokirat-hamisítás miatt. Az egykori földügyekért felelős helyettes államtitkár a büntetés kétharmadának letöltése után feltételesen szabadulhat - írta meg a 24.hu.
Nagy Jánost 2020 decemberében tartóztatták le, ellene két eljárás is zajlik.
A jelenlegiben az volt a vád, hogy földügyekért felelős helyettes államtitkárként felajánlotta egy vegyes gazdálkodással foglalkozó vállalkozóként tevékenykedő személynek (az eljárásban a másodrendű vádlott), hogy hivatali helyzetével visszaélve segítséget nyújt neki egy beruházáshoz szükséges pályázat elnyeréséhez és földterületek megszerzéséhez. A közbenjárásért 5 százalék tulajdonrészt kapott a beruházásban érintett vállalkozásban. A volt helyettes államtitkár és a közvetlen irányítása alá tartozó, osztályvezetőként dolgozó, később szintén földügyekért felelős helyettes államtitkárrá kinevezett harmadrendű vádlott megállapodott, hogy egy - egyébként a minisztériumban is elkészíthető - tanulmányra kiírt pályázatban jogtalan előnyre tesznek szert úgy, hogy valódi verseny nélkül, az általuk meghatározott nyertes külsős cég helyett a III. rendű terhelt készíti el a tanulmányt, amely árának egy részét a cég képviselője - a negyedrendű vádlott - visszajuttatja nekik.
A pályázati összeg és a jogtalan előnyként meghatározott pénz kifizetése végül nem történt meg.
Nagy János az utolsó szó jogán azt állította az előző tárgyaláson, hogy az ügyészség mindent megtett, hogy a magasabb szintre vezető szálakat elvarrja, őt pedig minél rosszabb színben tüntessék fel. „A vádiratban foglalt bűncselekmények egyikét sem követtem el” – mondta a 24.hu tudósítása szerint Nagy János, aki ezért a felmentését kérte.
A helyettes államtitkári székben Nagyot váltó Gy. Anita a vádirat szerint a tanulmányírással trükközött társaival, hogy a tízmillió forintos díjon együtt osztozhassanak Nagy Jánossal és a negyedrendű vádlottal. Gy.-t vesztegetés elfogadása miatt két év hat hónap börtönbüntetésre ítélték.
A másodrendű vádlott vállalkozó, B. Szilárd kétéves börtönbüntetést kapott öt évre felfüggesztve.
A negyedrendű vádlott, Z. Szabolcs kétéves börtönbüntetést kapott.
Az ítéletek nem jogerősek.
Nagy János büntetésének mértékére, illetve a szökés, elrejtőzés veszélyére hivatkozva az ügyész arra is indítványt tett, hogy az elsőrendű vádlott letartóztatását a bíróság rendelje el. A Fővárosi Törvényszék ezt nem tartotta indokoltnak, de a férfi bűnügyi felügyeletét rendelte el nyomkövető alkalmazásával, így Nagy János lakhelyelhagyási tilalom hatálya alá kerül, a bíróság engedélye nélkül nem hagyhatja el Budapest területét.