eur:
411.18
usd:
390.49
bux:
79073.9
2024. november 21. csütörtök Olivér

Az oroszokat bosszantja az ukrán eurovíziós győzelem

Több ukrán vezető politikus, köztük Petro Porosenko elnök is gratulált vasárnap az Ukrajnát képviselő krími tatár énekesnő, Jamala (Dzsamala) győzelméhez a 61. Eurovíziós Dalfesztiválon, amelynek döntőjét szombaton késő este rendezték Stockholmban. Oroszországban viszont tisztességtelennek nevezték az ukrán győzelmet.

A 32 éves énekesnő rekord nagyságú pontszámmal nyerte meg a svéd fővárosban megrendezett versenyt a krími tatárok 1944-es sztálini kitelepítéséről szóló dalával.

Az ukrán államfő a Twitteren közzétett üzenetében azt írta, hogy az énekesnő hangjával az egész ukrán nép nevében szólt. "Győzött az igazság, mint mindig!" - tette hozzá.

"Bravó, Jamala, te vagy a legjobb!" - gratulált az énekesnőnek szintén a Twitteren Volodimir Hrojszman ukrán miniszterelnök.

Olekszandr Turcsinov, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács vezetője üdvözletében sürgette, hogy egy év múlva, amikor Ukrajnában rendezik meg az Eurovíziós Dalfesztivált, az ország semmiben se maradjon el bármely más európai főváros mögött. "El kell érnünk, hogy a hozzánk érkező vendégek semmi különbséget ne érezzenek Kijev és Stockholm, vagy bármely más európai város között. Az idei esztendőnek a változások és a győzelem évének kell lennie országunkban" - hangoztatta a befolyásos testület vezetője

Refat Csubarov, a krími tatárok szervezetének, a medzslisznek száműzetésben élő elnöke, az ukrán parlament tagja minden ukrán állampolgárt és az ország valamennyi támogatóját üdvözölte Jamala eurovíziós győzelme alkalmából, és köszönetet mondott mindenkinek, aki az énekesnőre szavazott.

"Tanúi lettünk annak, hogy hihetetlenül sokan vannak azok, akik őszintén tisztelik Jamala tehetségét, támogatják Ukrajna függetlenségét és a krími tatár nép szövetségesei" - hangoztatta a politikus. "Egy csodálatos napon majd valamennyien összegyűlünk az orosz megszállóktól felszabadított Krímben, az ősi és dicsőséges Bahcsiszaraj városában. Most egy lépéssel közelebb jutottunk ehhez a naphoz" - fűzte hozzá.

A közösségi portálokon a győztes énekesnőnek gratulálók közül sokan vetették fel az ötletet, hogy a jövő évi dalfesztivált a Krím félszigeten kell megrendezni, és az Oroszország által önkényesen bekebelezett területnek addigra vissza kell kerülnie ukrán fennhatóság alá.

"A 2017-es Eurovíziós Dalfesztivál legyen Szevasztopolban, társszervezői pedig a NATO és az ukrán fegyveres erők legyenek. Ideje máris hozzálátni a fesztivál előkészítéséhez" - fogalmazott Volodimir Vjatrovics, az ukrán Nemzeti Emlékezet Intézetének igazgatója a Facebook közösségi oldalon közzétett bejegyzésében.

Marija Kolezsnyikova, az orosz parlament kulturális bizottságának elnökpárti tagja ezzel szemben úgy vélekedett, hogy a dalfesztiválon "tisztességtelen" döntés született. Szerinte ha csak a közönségszavazatok számítottak volna, az orosz versenyző Szergej Lazarjev nyeri a versenyt. A végeredmény a nemzeti zsűritagok pontszámának és a tévénézők szavazatainak az összeadásával alakult ki, ami alapján az orosz énekes a harmadik helyen végzett.

Franc Klincevics az orosz parlament védelmi és nemzetbiztonsági bizottságának alelnöke rendkívül nyugtalanító jelzésnek nevezte Jamala győzelmét, ami szerinte egyértelműen politikai döntés volt. Úgy vélekedett, hogy a dalversenyt már most átszőtte a politika, és még jobban átpolitizálódik a következő évben, amikor Ukrajnában tartják meg. Kétségét fejezte ki a tekintetben, hogy érdemes-e Oroszországnak a továbbiakban részt vennie a nemzetközi versenyben.

Címlapról ajánljuk
Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Nyugati illetékesek már a mostani, állítólagos tengeri szabotázs előtt emlegették az orosz flotta különleges egységét, a GUGI-t. Források szerint ez egy olyan elit egység, amely titkos és különösen összetett feladatokra képes a tenger mélyén.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Átvitte mestertervét von der Leyen – politikai fondorlatok után jön a hatalomátvétel

Átvitte mestertervét von der Leyen – politikai fondorlatok után jön a hatalomátvétel

Hosszas tárgyalások és politikai csatározások után december 1-jén hivatalba léphet a második Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság. Az Európai Parlament frakciói végül szerdán jutottak megállapodásra a biztosok kinevezéséről, lehetővé téve a testület eredeti menetrend szerinti munkakezdését. A döntés előfeltétele volt hat alelnök és több vitatott jelölt jóváhagyása, amelyek kapcsán hetekig tartottak az egyeztetések. Az egyik központi figura Várhelyi Olivér magyar biztosjelölt volt, akitől több területet elvontak, hogy a képviselők megszavazzák és így jöhessen a brüsszeli hatalomátvétel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×