eur:
400.64
usd:
363.99
bux:
88688.94
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a HU-rizont Program 2025. évi kiírásának részleteiről tartott sajtótájékoztatón Budapesten 2025. március 24-én. A 8 milliárd forintból megvalósuló HU-rizont program 2025-ös pályázata a magyar kutatókat és a magyar gazdaságot segíti.
Nyitókép: MTI/Kocsis Zoltán

Hankó Balázs: összesen 8 milliárddal indul a HU-rizont

A kulturális és innovációs miniszter szerint a HU-rizont program 2025-ös pályázata, a magyar kutatókat és a magyar gazdaságot segíti.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), valamint a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) hétfői budapesti sajtótájékoztatóján Hankó Balázs kiemelte: az előző év sikerei nyomán született meg az a döntés, hogy idén ismét kiírják a HU-rizont programot, amelyre idén újabb 8 milliárd forint keretösszeg jut.

A nyertes projektek 100 és 400 millió forint közötti értékben kaphatnak vissza nem térítendő támogatást - közölte a miniszter. Abban az esetben, ha sok jó projekt érkezik be, elképzelhető, hogy a meghirdetett keretösszeg emelkedni fog - fűzte hozzá. Hankó Balázs célként jelölte meg, hogy

2030-ra legyen magyar felsőoktatási intézmény a világ 100 legjobb egyeteme között és legyenek magyar egyetemek Európa 100 legjobb intézményei között.

A tárcavezető kijelentette: a HU-rizont programban a Stanford, a Cambridge-i és szingapúri egyetemek a Semmelweis Egyetemmel, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel, a Debreceni Egyetemmel, a Szegedi Tudományegyetemmel, valamint az Óbudai Egyetemmel működnek együtt.

Elmondta: az elmúlt évben a programnak köszönhetően 30 olyan projekt kapott támogatást, amelyben a magyar felsőoktatási intézmények a legkiválóbb észak-amerikai, európai és ázsiai egyetemekkel végeznek kiváló kutatásokat többek között az egészségügy, a robotika, az informatika és a környezeti fenntarthatóság területén.

A miniszter az idei HU-rizont pályázat újdonságának nevezte, hogy a külhoni területekről két felsőoktatási intézmény, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, valamint a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola is pályázhat a forrásokra.

"Az szeretnénk, ha a Sapientia Egyetem Erdélyben a román egyetemek között a legjobb tíz felsőoktatási intézmény közé kerülne,

a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola – a következő években immár egyetemmé válva – pedig az ukrajnai magányegyetemek között az elkövetkezendő években a legjobb öt egyetem közé kerülhetne" – hangsúlyozta Hankó Balázs.

A miniszter kiemelte: Magyarország versenyképességi fordulatot ért el az egyetemek vonatkozásában a kutatás és innováció területein is. "Ideje lenne, ha ezt az Európai Unióban is észrevennék" – mondta. A tárcavezető szerint Brüsszelben a versenyképesség növelése helyett "azon törik a fejüket", hogy hogyan árthatnak a magyar egyetemistáknak és kutatóknak, amikor kizárják őket a nemzetközi együttműködésekből.

"Brüsszel a magyar egyetemek, a magyar kutatók vonatkozásában a hazaszeretetet akarja összeférhetetlenné tenni" – fogalmazott a tárcavezető. "Ezt nem engedhetjük, mert elkötelezettek vagyunk a magyar kutatók és a magyar egyetemisták sikerében" – tette hozzá.

Lengyel László, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal tudományos és nemzetközi elnökhelyettese elmondta, hogy a HU-rizont program második kiírása során ismét magyar egyetemek lesznek a konzorciumvezetők, melyek 3-4 külföldi egyetem bevonásával valósíthatják meg programjaikat. Lengyel László fontosnak nevezte, hogy a többek között a zöld és körforgásos gazdaság, az egészségügy és a digitalizáció területét érintő projektek magyar társadalmi és gazdasági kihívásokra adjanak választ, valamint hogy

minél több fiatal kutatót vonjanak be a projektekbe.

Mint kiemelte, idén változni fog a projektek értékelése. Tavaly nagyszámú jelentkezés érkezett, ezért "előszűrést" fognak alkalmazni és a pályázatok egy részét részletes külső bírálatra küldik – tette hozzá az elnökhelyettes, aki elmondta azt is, hogy a végső döntést a Kulturális és Innovációs Minisztérium fogja meghozni.

Címlapról ajánljuk

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×