eur:
410.98
usd:
394.37
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Csák János kulturális és innovációs miniszter beszédet mond a Magyar Innovációs Nagydíj pályázat elismeréseinek átadásán az Országházban tartott ünnepségen 2023. március 24-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Maratoni, hatnapos ülésre készül az Országgyűlés

A képviselők megkezdik a jövő évi költségvetés vitáját, de több más fontos előterjesztés - például az alaptörvény újabb módosítása - is napirendre kerül. Csökkenhet Gyurcsány Ferenc parlamenti járandósága is.

Megemlékezéssel kezdődik az Országgyűlés plenáris ülése hétfőn délelőtt 11 órakor.

A képviselők a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléke előtt hajtanak fejet. Ezt napirend előtti felszólalások követik, majd

  • az önkormányzati törvény,
  • a munkaügyet érintő rendelkezések és
  • a vagyongazdálkodási jogszabály utolsó körös

vitáját rendezik meg.

Ezekről, néhány nemzetközi szerződésről, valamint Fekete-Győr András képviselő összeférhetetlenségének kimondásáról rögtön szavaznak is.

Interpellációk és azonnali kérdések is lesznek, majd

  • az Országos Területfejlesztési Koncepció módosításáról,
  • a médiahatóság költségvetésének végrehajtásáról,
  • az új adótörvényekről,
  • a honvédelmi jogszabály megváltoztatásáról,
  • a jogi versenyképesség javításáról,
  • az iparbiztonsági eljárások egyszerűsítéséről,
  • az online csalások elleni fellépés hatékonyabbá tételéről és
  • a lakhatási válság enyhítésének módjairól

vitáznak a parlament tagjai.

Kedden reggel 9 órától a napirend előtti felszólalásokat követően a képviselők szavaznak a fent említett előterjesztésekről, valamint

Gyurcsány Ferenc országgyűlési képviselő tiszteletdíjának csökkentéséről.

Utána folytatják a vitákat. Napirendre kerül a többi között az állategészségügy, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, a közlekedés és a közhiteles nyilvántartások témája.

Szerdán reggel 9 órakor az Országgyűlés megkezdi, csütörtökön pedig folytatja a jövő évi költségvetés vitáját. Orbán Viktor miniszterelnök ezt mondta a 2025-ös büdzséről:

"A legnagyobb bajunk a háború. Ha a háború nem lett volna vagy hamarabb lett volna vége, akkor az infláció sem szaladt volna el olyan magasra, ahova elszaladt, az energiaárak sem lennének ott, ahol, akkor nem lettek volna szankciók, akkor egy csomó kereskedelmi tevékenység és kapcsolat nem szakad meg, és a gazdaságok egész Európában sokkal jobb állapotban lennének. És azt is tudtuk, hogyha a demokraták nyernek (az amerikai választásokon - a szerk.), akkor folytatódik ez a mizéria. És akkor Magyarországnak a következő évre háborús költségvetést kell készíteni. És azt is tudtuk, hogyha Trump elnök nyer, akkor egy békeköltségvetést lehet készíteni. Ugye békeköltségvetést nyújtottunk be. Olyan dolgokat tudunk megcsinálni a következő évben, amire néhány hónappal ezelőtt még gondolni sem nagyon lehetett."

Pénteken

  • a Paksi Atomerőmű bővítésével,
  • az internetes agresszió visszaszorításával,
  • az alaptörvény 14. módosításával és
  • a választási körzetek átrajzolásával összefüggő indítványokkal

ígérkeznek erőteljes viták.

December 2-án, hétfőn napirend előtti felszólalások, kérdések és azonnali kérdések hangoznak el, de lesznek viták is. Az egyik a balkáni békefenntartó műveletben való magyar katonai szerepvállalásról, a másik pedig az alapvető jogok biztosának 2023-as beszámolójáról.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×