eur:
411.71
usd:
395.27
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Catalin Predoiu román miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter, Ylva Johansson uniós belügyi biztos, Pintér Sándor belügyminiszter, Gerhard Karner osztrák belügyminiszter és Atanas Ilkov bolgár belügyminiszter (b-j) az ötoldalú belügyminiszteri találkozón Budapesten, a Belügyminisztériumban 2024. november 22-én.
Nyitókép: MTI/MTI Fotószerkesztőség/Illyés Tibor

Új határvédelmi csomagról állapodott meg Ausztria, Románia, Bulgária és Magyarország

A négy állam belügyminiszterei budapesti találkozójukon támogatták, hogy Bulgária és Románia a schengeni övezet teljes jogú tagjává váljon 2025-től.

Pintér Sándor belügyminiszter a Gerhard Karner osztrák, Atanas Ilkov bolgár és Catalin Predoiu román kollégájával, miniszterelnök-helyettessel, valamint Ylva Johansson uniós belügyi biztossal tartott közös sajtótájékoztatón bemutatta a határvédelmi csomag elemeit.

A részt vevő országok egy közös, 100 főből álló határőrkontingenst küldenek a bolgár-török határra, ennek részleteiről decemberig születik döntés - mondta Pintér Sándor. Gerhard Karner (ÖVP) nagyon fontos lépésnek nevezte a pénteki megállapodást, amelyről a nap folyamán tájékoztatja Karl Nehammer kancellárt.

Az osztrák belügyminiszter méltatta Románia és Bulgária elmúlt két évben tett erőfeszítéseit a határvédelem megerősítésére.

Emlékeztetett: amióta Hollandia és Ausztria 2022-ben megvétózta a két ország schengeni csatlakozását, az ország keleti határán elfogott illegális bevándorlók száma 70 ezerről 3 ezerre csökkent, de a cél, hogy ez a szám nullához közelítsen.

Hozzátette, hogy a határvédelmi megállapodás részeként továbbra is átmenetileg fennmarad a belső határellenőrzés, mint ahogy ez szúrópróbaszerűen fennál Ausztria és Magyarország között is.

Atanas Ilkov bolgár belügyminiszter elmondta: országa jelentős pénzügyi forrásokat biztosított a bolgár-török határ megerősítésére és ezzel sikerült jelentősen visszaszorítani az illegális határátlépések számát. Mozgásérzékelő kamerákkal feleszerelt terepjárók segítik a határrendészek munkáját és további lépésként mintegy 1200 további határrendészt vezényelnek ki a bolgár-török határszakaszra.

A román miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter, Catalin Predoiu megjegyezte, hogy a mostani budapesti megállapodással Románia elérte célját,

és az ország schengeni tagsága erősíteni fogja az unió biztonságát. Románia is jelentős személyi és pénzügyi forrásokat biztosított a schengeni követelmények teljesítésére - emelte ki. A román és a bolgár belügyminiszter is köszönetet mondott Magyarországnak és személyesen Pintér Sándornak a csatlakozási folyamat támogatásáért.

Az EU igazságügy- és belügyminiszterei december 12-i ülésükön dönthetnek Románia és Bulgária teljes jogú schengeni tagságáról, amelyhez minden tagállam jóváhagyása szükséges.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×