Március 15-étől mintegy 5 millió 600 ezer magánszemély számára lesz elérhető online a kitöltött személyi jövedelemadó tervezete – közölte egy háttérbeszélgetésen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adószakmai elnökhelyettese. Az adóhivatal már évek óta külön kérés nélkül elkészíti az szja-bevallási tervezetet. A folyamat automatikus, nem kell a kedvezményekre jogosító vagy a munkáltatói, kifizetői igazolásokat beküldeni a NAV-hoz, csak meg kell őrizni azokat az ötéves elévülési idő végéig.
Tamásné Czinege Csilla ugyanakkor figyelmeztetett:
előfordulhat, hogy nem kerülnek be a tervezetbe azok a bevételek, amelyekről nem szerzett tudomást az adóhivatal.
A NAV bevallási tervezete ugyanis csak azokat az adatokat tartalmazza, amelyek rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén. Az ingatlan-bérbeadással vagy ingatlanértékesítéssel kapcsolatos ügyek például nem szerepelnek a bevallásban, mert ezekről a tranzakciókról nincsenek adatai az adóhivatalnak, kivéve ha magánszemély ad bérbe ingatlant a kifizetőnek, és ezt hiteles dokumentummal tudja igazolni a NAV-nak.
Tavaly a NAV nagyjából 8500 magánszemélyt szólított fel, hogy pótolja az ingatlankiadásból származó bevételét és annak adóját a bevallásában – tette hozzá az adóhivatal elnökhelyettese.
2023-ban több mint tízmilliárd forintnyi jövedelmet nem vallottak be magánszemélyek, amit végül önellenőrzéssel pótoltak.
Ez 1,3 milliárd forintnyi plusz adóbevételt eredményezett – csak az önellenőrzések útján.
Egyébként 50 millió forint adót, illetve bírságot szabott ki a NAV.
Érdemes tüzetesen átnézni és legkésőbb május 21-ig kiegészíteni, módosítani a tervezetet, mert ha valamilyen jövedelem nem kerül be a bevallásba, az adóellenőrzéskor nemcsak a be nem vallott jövedelem utáni adót kell megfizetni, hanem az adóhiány miatt az adóbírságot és a késedelmi pótlékot is rendezni kell.
Március 15-étől KAÜ-azonosítóval (ügyfélkapu, elektronikus személyi igazolvány, telefonos azonosítás, arcképes azonosítás) bárki megnézheti saját adóbevallási tervezetét a NAV eSZJA-oldalán vagy Ügyfélportálján.
A KAÜ-azonosítók közül ügyfélkaput nyitni bármelyik kormányablakban lehet, előzetes időpontfoglalással pedig a NAV ügyfélszolgálatain is elérhető a szolgáltatás. Az arcképes azonosítás az elektronikus személyi igazolvánnyal online regisztráció után érhető el. Akinek nincs KAÜ-azonosítója, március 18-áig adóazonosító jele és születési dátuma megadásával többféle módon is kérheti a tervezet postázását:
- SMS-ben a 06-30/344-4304-es telefonszámon
- a NAV honlapjáról elérhető webűrlapon
- levélben a BEVTERVK formanyomtatványon
- telefonon a 1819-es hívószámon
- személyesen az ügyfélszolgálatokon.
Aki telefonon vagy személyesen szeretne segítséget kérni a NAV-tól a bevallása elkészítéséhez, annak ehhez szüksége lesz a munkáltatói, kifizetői és a kedvezményekről szóló igazolásaira.
Tamásné Czinege Csilla beszélt a gépjárműadó idei újdonságairól is, amit már nem március 15-éig, hanem április 15-éig kell befizetni – igaz, egy összegben. Lehetőség van ugyanakkor részletfizetés kérésére is.
„Ez az első olyan NAV által megvalósított lehetőség, amely révén automatikusan megkaphatják a magánszemélyek a döntést a részletfizetési kérelemre vonatkozóan.
Az érintettek mobilapplikációban követhetik nyomon, hogy ha adott esetben öthavi részletet kértek, azt meg is kapják-e. Ez jelentős újítás, ilyen nem volt korábban” – jegyezte meg a NAV elnökhelyettese.
Tamásné Czinege Csilla hozzátette: az applikáción a terheltebb időszakban a tesztek alapján néhány perces várakozás után érkezik meg a gépjárműadó részletfizetésének engedélyezése.