Infostart.hu
eur:
354.19
usd:
309.95
bux:
139081.97
2026. június 29. hétfő Péter, Pál
Nyitókép: Pixabay

Négymillió magyar élete változik meg emiatt március 1-jétől

Egyszerűsíti és olcsóbbá teszi közösségi közlekedést a péntektől életbe lépő tarifarendszer.

Egyszerűsíti és olcsóbbá teszi közösségi közlekedést a péntektől életbe lépő tarifarendszer - közölte a MÁV-Volán-csoport. A közlekedési társaság az Építési és Közlekedési Minisztériummal az elmúlt évtizedek legjelentősebb tarifareformját hajtja végre, a jegy- és bérlettermékek, valamint a kedvezményrendszer érthetőbbé válik a csaknem 4 millió utas számára.

  • 700 ezer 6 és 14 év közötti gyermeknek lesz díjmentes az utazás;
  • 1 millió fiatal felnőtt (14-25 év között) utazhat féláron – eddig csak diákigazolvánnyal tehették azt meg, de most már a „fiatal melósok” így utazhatnak;
  • 300 ezer 65 év alatti nyugdíjszerű ellátásban részesülő állampolgárnak lesz ingyenes az utazás,
  • 1 millió közalkalmazott számára lesz 50 százalékos a kedvezmény, ebbe beletartoznak az állami szektorban dolgozók is, ehhez regisztrációra lesz szükség;
  • 200 ezer nagycsalád számára teszik ingyenessé a helyközi utazást (ez szintén egymillió ember);
  • 900 ezer magyar igazolvánnyal rendelkező honfitársunknak lesz ingyenes az utazás évi 12 alkalommal,
  • 280 ezer fogyatékos honfitársunk számára a korábbi 90 százalékos díjtámogatás helyett százszázalékos lesz a támogatás mértéke.

"Begyűjtjük az utasoktól az aprópénzt, én így dolgozom" – magyarázta Lázár János az Economix tudósítása szerint a témában rendezett sajtótájékoztatón. Elmondta azt is, hogy voltak ellendrukkerek az ország- és vármegyebérletek kapcsán, amit öt évvel ezelőtt az ő kezdeményezésére fogadott el a kormányzat. De az eddig eladott 6 millió bérletből minden kilencedik, 5,25 millió bérlet ebbe a körbe tartozott. Közölte azt is, hogy a tavalyi év rekord volt, 180 millió utazás történt a MÁV-on, és 570 millió a Volán járatain. A 2022-es 122 milliárdos bevételből 2023-ban 128 milliárdos lett, ez a megfogalmazása szerint azt jelenti, hogy az olcsóbb jegyből többet adtak el.

A tarifa- és kedvezményrendszer változását megelőző technikai átállás miatt

a csütörtök 22 órától hajnali 3 óráig tartó időszakban szünetel a jegyvásárlás a pénztáraknál, az automatáknál, a vonatok fedélzetén, az Elvira felületén és a MÁV-appban.

A mobilalkalmazásban frissítés után lehet megvásárolni az új díjtermékeket. A péntektől érvényes rendszerről ujtarifa.hu oldal tájékoztat.

Rendezték a vitát Budapesttel

Lázár János elmondta még, hogy rendezték a pénzügyi vitákat Budapesttel, ahogy a korábbi tartozásokat is. A teljesen új tarifarendszerrel megosztják a bevételeket is, annak függvényében, hogy melyik vállalat mennyi szolgáltatást rendel.

A Budapest-bérletek esetében 28-72 százalék, míg a Pest vármegyebérletek esetében 46-54 százalék arányban osztozik a kormány és a fővárosi önkormányzat.

A 12 milliárdos támogatáson viszont megosztoznak 6-6 milliárd forint értékben.

Járműfelújítások

A járműpark és az infrastruktúra javítása kapcsán Lázár János közölte, 3330 MÁV-jármű érintett, amiből 738 mozdony, amelyek több mint negyven évesek, és amelyeket le kell cserélni. De ez komoly gazdasági kérdés az elmondása szerint, amihez egy tízéves járműbeszerzési- lízingprogramot tenne le Lázár János a kormányzat asztalára.

Címlapról ajánljuk
Gaál Áron: maximum 7–10 napra lehet pontos időjárás-előrejelzést készíteni, és annak is megvannak a korlátai

Gaál Áron: maximum 7–10 napra lehet pontos időjárás-előrejelzést készíteni, és annak is megvannak a korlátai

A légkör kaotikus természete miatt 7–10 napnál hosszabb távra nem lehet megbízható vagy pontos időjárás-előrejelzést készíteni – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője. Gaál Áron hozzátette: a csapadék-előrejelzés az egyik legkomplexebb feladat a meteorológiában. Azzal együtt valószínű, hogy a mostani „hőkupolának” heves zivatarok vetnek majd véget valamikor a hét közepén.

Orbán Viktor és Magyar Péter is reagált Hajdu János kihallgatásának hírére

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség gyanúsítottként hallgatta ki a Terrorelhárítási Központ korábbi főigazgatóját, Hajdu Jánost. Orbán Viktor volt miniszterelnök politikai indíttatású eljárásról beszélt és kiállt a volt TEK-parancsnok mellett, míg Magyar Péter kormányfő feltette a kérdést: „Vajon ki lesz a következő?”.
inforadio
ARÉNA
2026.06.30. kedd, 18:00
Velkey György János
az Egyházi Kórházak Egyesületének elnöke, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója
Megnyugodtak a befektetők, zöldben zártak az amerikai tőzsdék

Megnyugodtak a befektetők, zöldben zártak az amerikai tőzsdék

A befektetők a nap folyamán kiemelt figyelemmel követték az iráni fejleményeket. A hétvégén a felek még újabb támadásokat hajtottak végre egymás ellen, majd vasárnap megállapodtak az ellenségeskedések felfüggesztéséről, valamint arról, hogy biztosítják a hajók szabad áthaladását a Hormuzi-szoroson. A megállapodás tartósságával kapcsolatos bizonytalanság a tőzsdei mozgásokban is visszatükröződött: az ázsiai részvénypiacok vegyesen teljesítettek, Európában iránykeresés jellemezte a kereskedést, miközben az amerikai piacokon kedvezőbb volt a hangulat, bár a technológiai szektorban továbbra is maradt a volatilitás.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×