Infostart.hu
eur:
354.36
usd:
310.1
bux:
139081.97
2026. június 29. hétfő Péter, Pál
Nyitókép: Budapesti Közlekedési Központ

Kölcsönös bérletelfogadás: nagyon bejön a fővárosiaknak az új tarifarendszer

Egy ezerfős mintán végzett online, reprezentatív kutatás alapján tízből hét budapesti egyetért a Budapest-bérlet árának csökkenésével, és a válaszadók fele szerint az intézkedés hatására többen fogják választani a jövőben a közösségi közlekedést. A BKK szóvivője az InfoRádióban elmondta: az a cél, hogy minél többen vegyék igénybe a fenntartható közlekedési módokat.

A BKK járatain március elseje óta a Budapest-bérlet mellett az országbérletet és a Pest vármegyebérletet is elfogadják. A kölcsönös bérletelfogadást a főpolgármester, illetve az építési és közlekedési miniszter egyezsége nyomán az a hétoldalú megállapodás tette lehetővé, amely az Építési és Közlekedési Minisztérium, a fővárosi önkormányzat, a BKK, a GYSEV, a MÁV-HÉV, a MÁV-START és a Volánbusz között jött létre.

A változtatásnak köszönhetően egyszerűbbé és olcsóbbá vált a közösségi közlekedés az érintettek számára. A kölcsönös bérletelfogadási megállapodás értelmében

  • a Budapest-bérlet változatlanul érvényes a főváros egész területén a BKK járatai mellett a Volánbusz (kék) környéki és (sárga) regionális autóbuszain, a MÁV-HÉV járatain, valamint minden MÁV-START-vasútjáraton Budapesten belüli utazás esetén a 2. kocsiosztályon
  • a BKK-járatokon elfogadják a Pest vármegyére váltott havi vármegyebérletet, valamint a havi országbérletet is.

A Budapesti Közlekedési Központ szóvivője az InfoRádióban elmondta: március elsejével új időszámítás kezdődött a budapesti és az agglomerációs közösségi közlekedésben, ezért nagyon fontosnak tartották azt, hogy minél előbb megkérdezzék a budapestiek és a főváros környékén élők véleményét az új rendszerről. Arra voltak kíváncsiak a felmérésben, hogy mennyire elégedettek az utasok a kölcsönös bérletelfogadással, illetve mit gondolnak, milyen hatással lehet az új szisztéma a közösségi közlekedés jövőjére.

A kutatásból kiderült, hogy

a fővárosban közlekedők 78 százaléka egyetért a kölcsönös bérletelfogadás bevezetésével,

aminek a fogadtatása eddig többségében pozitív. Kovács Bendegúz hozzátette: az érintettek annak is nagyon örülnek, hogy ugyancsak március elsejével – tíz év után – újra csökkent a Budapest-bérlet ára, mostantól 8950 forintba kerül.

A BKK azt várta a rendszer megváltoztatásától, hogy vonzóbbá válik a közösségi közlekedés, és ezt a várakozást megerősítették a kutatásban részt vevő válaszadók is, akiknek csaknem az 50 százaléka úgy véli, az újítást követően többen fogják választani a közösségi közlekedést. A szóvivő közölte: a BKK célja, hogy minél nagyobb számban vegyék igénybe az emberek a fenntartható közlekedési módokat, így például a közösségi közlekedést, a gyaloglást vagy éppen a kerékpározást.

A kölcsönös bérletelfogadással és az új rendszer bevezetésével leginkább a 30 éven alattiak elégedettek,

ennek legfőbb oka, hogy a diákoknak még olcsóbb lett a közösségi közlekedés az új tarifarendszernek köszönhetően. Az árcsökkenés érinti a félhavi, a negyedéves és az éves Budapest-bérleteket is, amelyek 5950, 26 850 és 99 950 forintba kerülnek.

A felmérés szerint a 30 év alattiak 85 százaléka támogatja az új rendszert, a 65 év feletti korosztályban pedig szintén több mint 80 százalék nyilatkozott úgy, hogy elégedett a változtatással.

Az összes korcsoportot figyelembe véve 72 százalékos a támogatottsága az új szisztémának.

„Nagyon fontos változás, hogy március elsejétől a BudapestGO alkalmazásban is megvásárolható mind a Pest vármegyebérlet, mind az országbérlet, így a lehető legegyszerűbben lehet hozzájutni mindenki számára a legmegfelelőbb díjtermékhez” – mondta Kovács Bendegúz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gaál Áron: maximum 7–10 napra lehet pontos időjárás-előrejelzést készíteni, és annak is megvannak a korlátai

Gaál Áron: maximum 7–10 napra lehet pontos időjárás-előrejelzést készíteni, és annak is megvannak a korlátai

A légkör kaotikus természete miatt 7–10 napnál hosszabb távra nem lehet megbízható vagy pontos időjárás-előrejelzést készíteni – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője. Gaál Áron hozzátette: a csapadék-előrejelzés az egyik legkomplexebb feladat a meteorológiában. Azzal együtt valószínű, hogy a mostani „hőkupolának” heves zivatarok vetnek majd véget valamikor a hét közepén.

Orbán Viktor és Magyar Péter is reagált Hajdu János kihallgatásának hírére

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség gyanúsítottként hallgatta ki a Terrorelhárítási Központ korábbi főigazgatóját, Hajdu Jánost. Orbán Viktor volt miniszterelnök politikai indíttatású eljárásról beszélt és kiállt a volt TEK-parancsnok mellett, míg Magyar Péter kormányfő feltette a kérdést: „Vajon ki lesz a következő?”.
inforadio
ARÉNA
2026.06.30. kedd, 18:00
Velkey György János
az Egyházi Kórházak Egyesületének elnöke, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója
Nem bírták a hűtők a hőséget a brit boltokban

Nem bírták a hűtők a hőséget a brit boltokban

A brit Tesco több üzletében is meghibásodtak a hűtő- és fagyasztóberendezések, ami kiürült pultokhoz és vásárlói felháborodáshoz vezetett. Az áruházlánc igyekezett megnyugtatni a vásárlókat, hogy a problémák elszigeteltek, és az érintett berendezéseket megjavították. A hűtési problémák más brit kiskereskedelmi láncokat is elértek, köztük a Marks & Spencert, a Sainsbury'st és az Asdát, miközben az Egyesült Királyság egyes részein a hőmérséklet megközelítette a 36 Celsius-fokot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×