Mint a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közölte (.pdf), a legfrissebb adatok szerint a 39. héten egy hazai eredetű nyugat-nílusi láz megbetegedést diagnosztizáltak a fővárosban, így a héten diagnosztizált esettel a 2023. évben nyilvántartott megbetegedések száma 30-ra nőtt (28 hazai és 2 importált).
Hazai eredetű megbetegedést a főváros és tizenegy vármegye területén regisztráltak:
- Budapest (4 fő),
- Baranya vármegye (1 fő),
- Bács-Kiskun (2 fő),
- Borsod-Abaúj-Zemplén (1 fő),
- Csongrád-Csanád (8 fő),
- Fejér (4 fő),
- Hajdú-Bihar (2 fő),
- Jász-Nagykun-Szolnok (1 fő),
- Pest (1 fő),
- Somogy (2 fő),
- Szabolcs-Szatmár-Bereg (1 fő),
- Tolna (1 fő).
A betegek 63 százaléka férfi, az átlagéletkor 54 év (8-85 év). A betegek 50 százaléka a 60 éves vagy annál idősebb korcsoportba tartozik. A betegek 80 százaléka idegrendszeri tünetekkel került kórházba.
A nyugat-nílusi vírussal fertőzött emberek többsége tünetmentesen átvészeli a fertőzést. Néhány százalékban enyhe, influenzaszerű tünetek jelentkeznek, amelyek többnyire 3-6 nap alatt maguktól gyógyulnak. Bizonyos esetekben idegrendszeri tünetek léphetnek fel, melyek leggyakrabban idős embereket érinthetnek. A fertőzés a szúnyogcsípéssel emberről emberre nem terjed.
Az ázsiai tigrisszúnyog képes a Nyugat-nílusi láz terjesztésére is, de annak
elsődleges terjesztői leginkább a Magyarországon honos szúnyogok, mint például a dalos szúnyog, de más hazai szúnyogfajokban is kimutatták már a vírust.
Az NNGYK arra kéri a lakosságot, hogy védekezzenek a szúnyogcsípések ellen.
A friss járványügyi adatokból kiderül még, hogy tömeges, közösségi gastroenteritis-járványt a múlt héten nem jelentettek (hetekig jellemző volt a tömeges hasmenéssel, hányással járó fertőzés).
A 38. héten egy importált malária megbetegedésről érkezett jelentés. A 31 éves Magyarországon tanuló ugandai férfi hazalátogatott, tünetei a visszaérkezését követően kezdődtek, és kórházba került. A parazitológiai vizsgálat a Plasmodium falciparum kóroki szerepét igazolta.