"A fiatalok lakáspiacra lépése is egyre inkább kitolódik, ez egy nagyon hosszú tendencia. A családalapítás és a tanulmányok befejezésének az ideje is egyre inkább kitolódott az elmúlt évtizedekben, úgyhogy amikor mi fiatalokról beszélünk, akkor általában a 36 év alattiakat figyeljük meg a lakáspiacon" – mondta az InfoRádióban Székely Gáborné, a KSH főosztályvezetője.
Az adatok alapján úgy látják, évek óta körülbelül 30 százalékos volt a részesedésük az összes vásárlásból, ami az elmúlt 2-1,5 évben 27-28 százalékkal esett vissza. Ebben szerepe van a lakáshitelezés nehézségeinek, illetve hogy ez az a korosztály, amelynek a lakásszerzése a leginkább függ a hitelek hozzáférhetőségétől, illetve megfizethetőségétől.
A nagyvárosokban általában nem éri el az összes lakásvásárlás negyedét, a kisebb településeken már megközelítőleg 29-30 százalék, a falvakban pedig ennél is magasabb, 2022-ben 34 százalék volt a 36 éven alatti fiatalok lakáspiaci súlya.
A lakásbérleti piacon a nyári időszak pörgést hoz, hiszen kihirdették a ponthatárokat, és kezdődik a felsőoktatás, sokan ugyanis most keresnek albérletet Budapesten, és más egyetemi városokban. "Egyelőre a júniusi lakbérindexet tettük közzé, itt már érezni egy kicsit ennek a folyamatnak az előszelét. Júniusban az országos index 2,1 százalékkal nőtt, a budapesti 2,5 százalékkal, ami azt jelenti, hogy már az indexek alakulásában érzékelhető egyfajta élénkülés".
A kínálat tekintetében ugyanakkor még nem látnak nagyobb növekedést. Érdekes viszont, hogy az adatok forrását szolgáltató ingatlan.com viszont már jelentős élénkülést jelzett a bérleti piackínálatában a júliusi, illetve az augusztusi hónapokra. "Mindenképpen itt már látszik, hogy következik az albérleti szezon csúcsa a lakáspiacon" – tette hozzá Székely Gáborné.