eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
MTI/Sóki Tamás
Nyitókép: MTI/Sóki Tamás

Emiatt kellett kilőni a Margitszigeten kószáló vaddisznót

A városba betévedő vaddisznók állatok nem jelentenek veszélyt, ha nem közelítünk feléjük – mondta Földvári Attila, a Vadászati Védegylet főmunkatársa, az Országos Magyar Vadászkamara szóvivője.

Szerda este számoltunk be arról, hogy a Margitszigetet hatósági intézkedés miatt lezárták. A Budapesti Rendőr-főkapitányság kisvártatva közölte: egy nagytestű vaddisznó kószál a szigeten, és az emberek biztonsága érdekében nem engednek be senkit.

A rendőrség este öt órakor újabb közleményt adott ki arról, hogy a vaddisznó feltehetően már kiúszott a szigetről, mert a terület átfésülése után nem találták meg. A forgalomkorlátozást még öt előtt feloldották, de az állat jelenlétét este 7-kor újra jelentették. A BRFK közlése szerint a Margitsziget pesti oldalán az emberek biztonsága érdekében kilőtték az állatot.

Az üggyel kapcsolatban a Vadászati Védegylet főmunkatársa egy közkeletű tévedést eloszlatva az InfoRádióban kiemelte: a vadon élő állatok nem azért költöznek be a városokba, mert az emberek elveszik az életterüket, hanem mert

rájöttek arra, hogy az emberek környezete könnyebb életet biztosít számukra a vadonnál.

Földvári Attila szerint három dolog kell egy vadon élő állatnak ahhoz, hogy megmaradjon és használjon egy területet: a búvóhely, a víz és a táplálék.

Azok a fajok, melyek jól tűrik a stresszt – adott esetben az ember közelségét és az ebből eredő különböző zavaró tényezőket –, megtalálják például az elhagyott gazos telkeken búvóhelyet, a vizet a vízelvezető árokban vagy pocsolyában. Az élelem lehet egy felborítható kuka tartalma, egy komposzt a kert végében, vagy a kutyának kint hagyott eledel, amiért az állatnak van értelme bemenni a kertbe.

Az ilyen, ember okozta stresszt jól tűrő, a fővárosba betévedő vaddisznók és rókák vadállatok, amelyek igyekeznek elkerülni az ember közvetlen társaságát. "Tudnak veszélyesek lenni, de ha mi nem közelítjük meg őket, akkor ők sem fogják a mi társaságunkat keresni.

Nekünk annyi a dolgunk, hogy ne menjünk közel"

– mondta Földvári Attila. Hozzátette ugyanakkor, hogy ezeket az állatokat mindenképpen el kell távolítani, mert veszélyforrást jelentenek. A forgalmas úton vagy azok szélén közlekedési veszélyt okozhatnak, például kirohanhatnak a reggeli csúcsban az autók elé vagy a gyalogosok közé, ami balesetveszélyes. Mindez nem azt jelenti, hogy az állat támadni akar, hanem menekülni próbál, és ilyenkor minden akadályon igyekszik átjutni.

Ezekben a helyzetekben a veszélyt jelentő állatokat el lehet ejteni fegyverrel, a rendőrség adhat ki erre engedélyt a megfelelő, erre alkalmas fegyverrel és tapasztalattal is rendelkező személynek - emlékeztetett a szakember. Azt is közölte, hogy a nagyobb városokban élelmet kereső vadállatokat nem lehet altatólövedékkel ártalmatlanná tenni, mert annak hatása nem biztos, és főképp nem azonnali. Egy megriadt állat pedig sokkal komolyabb veszélyt jelent a felkészületlen városlakók számára.

Földvári Attila hangsúlyozta: az állatok eltávolítása, kilövése csak "tüneti kezelés", hiszen amíg a számukra kedvező feltételek fennállnak, étel- és vízforrások rendelkezésre állnak, addig minden ilyen városba jött róka, vaddisznó helyett lesz újabb.

(A nyitókép illusztráció.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×