eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Tűzijáték a Duna felett Budapesten 2022. augusztus 27-én. A látványosságot az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) zivatarra figyelmeztető vészjelzése alapján halasztotta el egy héttel az augusztus 20-ai nemzeti ünnep biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs.
Nyitókép: Szigetváry Zsolt

Ismét az OMSZ-nél dolgozik az augusztusban elbocsátott főmeteorológus

Az ügyet összefüggésbe hozták az augusztus 20-i tűzijáték elhalasztásával, de a kormányzat cáfolta, hogy ilyesmi történt volna.

Ismét az Országos Meteorológiai Szolgálatnál dolgozik Horváth Gyula korábbi elnökhelyettes – vette észre a szervezet honlapján a Telex. A Radics Kornélia elnökkel együtt Palkovics László akkori miniszter által menesztett szakember most most elnöki főtanácsadó. Igaz, elnöke azóta sincs a szolgálatnak, mert azt Hanyecz László elnöki jogkörben eljáró gazdasági elnökhelyettes vezeti.

Horváth a portálnak elmondta, hogy az OMSZ kereste meg, október 1-től dolgozik ott ismét. Másról nem akart beszélni, de a Telex úgy tudja, hogy

lényegében ugyanazt a munkát végzi, mint korábban.

Azt nem tudni, hogy Radics Kornélia korábbi elnök ügyében várható-e hasonló fordulat.

Mint ismert, az augusztus 27-én, szombaton tartották meg végül az augusztus 20-án – egy utóbb tévesnek bizonyult – viharjelzés miatt elmaradt budapesti ünnepi tűzijátékot. Az Országos Meteorológiai Szolgálat kora délután adta ki jelentését, hogy "a 21 órára tervezett tűzijáték biztonságos megrendezéséhez szükséges feltételek nagy valószínűséggel nem teljesülnek". Az idő valóban barátságtalan volt, de több helyen így is megtartották az ünnepi rendezvényeket.

Két nappal később érkezett a hír, hogy Palkovics László augusztus 22-ével felmentette az OMSZ elnökét és a szervezet szakmai elnökhelyettesét. A minisztériumi közlemény nem indokolta a váratlan lépést. Felmerült, hogy annak köze lehet az elhalasztott tűzijátékhoz.

Palkovics László akkori technológiai és ipari miniszter egy interjúban közölte: nem az augusztus 20-i előrejelzés miatt menesztette a két vezetőt, és a jövőben sem kíván a kormány beleszólni az OMSZ munkájába. "Az OMSZ működésében voltak hiányosságok az elmúlt években" – jelezte. Példaként említette a naperőművek kihasználásához szükséges pontatlan előrejelzéseket, a helyi időjárás prognózisának hiányosságait, vagy azt, hogy a légiforgalmi szolgálattal sem volt gördülékeny a szervezet együttműködése. Hasonlóan nyilatkozott az ügyben Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is egy Kormányinfón.

Az ősszel Palkovics László lemondott miniszteri posztjáról, ezt követően Orbán Viktor átszervezte kormányát.

Augusztusban az OMSZ közleményében arra utalt, hogy nyomást érzett az operatív törzzsel folytatott kommunikációban, amely ráadásul "figyelmen kívül hagyta a meteorológiai előrejelzésekben rejlő, tudományosan is elfogadott bizonytalanságot."

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×