eur:
411.27
usd:
392.22
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels

Leváltások: állásfoglalást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat

Az Országos Meteorológiai Szolgálat bár önálló központi hivatal, nem politikai, hanem szakmai háttérintézmény – olvasható az OMSZ közösségi oldalán.

Emlékeztetnek, az OMSZ a 2006. augusztus 20-i tragikus kimenetelű ünnepi rendezvények óta minden évben részt vesz az ünnepségek biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs munkájában. Tette mindezt ezen évek alatt szakmai tudásának legjavát nyújtva, támogatva ezzel számos fontos és felelős döntés meghozatalát.

Így történt ez az idei évben is: az ünnepi rendezvények lebonyolításához számos egyedi produktummal és különleges/speciális előrejelzéssel, extra mérések elvégzésével és értékelésével járult hozzá az OMSZ. Mint írják, a tűzijáték időpontjára és helyszínére vonatkozó prognózisokat is legjobb szakmai tudásuk alapján készítették: az események időpontjához közeledve a rendelkezésükre álló információk és adatok alapján támogatták a legjobb döntés meghozatalát.

Meglátásuk szerint azonban az operatív törzzsel folytatott kapcsolattartási folyamat során olyan

elvárás és nyomásgyakorlás merült fel

augusztus 19-től kezdve a tűzijáték lefújásának pillanatáig,

ami nagy mértékben rátelepedett előrejelzéseik kiadására, kommunikációjára és teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a meteorológiai előrejelzésekben rejlő, tudományosan is elfogadott bizonytalanságot.

„Határozott álláspontunk, hogy

az OMSZ kollégái a jelentős döntéshozói nyomásgyakorlás ellenére is tudásuk legjavát nyújtották és semmiféle vélt vagy valós káreseményért nem felelősek”

– hangsúlyozzák.

Hozzáteszik továbbá, hogy az augusztus 21-től kezdve, „az OMSZ-re nehezedő, több tárgyi csúsztatást és téves információt is tartalmazó, rosszhiszemű médiamegjelenéseket” teljes mértékben méltatlannak tartják a szolgálattal, kollégáikkal, valamint a teljes meteorológus szakmával szemben, mint ahogy azt is, hogy a döntéshozatallal kapcsolatos felelősséget kizárólag az OMSZ-ra hárítják át. Szinte ezzel egyidőben történt az OMSZ elnökének, Radics Kornéliának és szakmai elnökhelyettesének, Horváth Gyulának felmentése, amit – egyéb indoklás híján – a médiahírek alapján az augusztus 20-i eseményekkel hoznak összefüggésbe. Ezt elfogadhatatlannak, alaptalannak és az operatív törzs kollektív felelősségének téves áthárításának tartják – emelik ki.

Úgy vélik, hogy a fent leírtak összességében olyan súlyú politikai nyomásgyakorlást jelentenek az OMSZ-ban folyó több, mint 150 éves munkára nézve, melyben a továbbiakban nem tudják – kormánytisztviselői esküjükhöz hűen – befolyásolásmentesen, szakmai tudásuk javát nyújtani.

Az OMSZ integritásának visszaállítása és szakmai függetlenségének megőrzése érdekében az alábbi lépéseket tartják elengedhetetlenül szükségesnek:

  • az operatív törzs idén augusztus 20-hoz köthető tevékenységének, döntéshozatalainak, kapcsolattartási módszereinek átvilágítását független vizsgálóbizottság által. Az átvilágítás eredményeinek nyilvánossá tételét és azok alapján a döntéshozatali mechanizmusok fejlesztését.
  • Az augusztus 20-ra vonatkozó meteorológiai prognózisok szakmai kiértékelését független vizsgálóbizottság által. A kiértékelés nyilvánossá tételét. A vizsgálat idejére Radics Kornélia és Horváth Gyula felmentésének visszavonását.

A fenti állásfoglalást az Országos Meteorológiai Szolgálat alábbi vezetőinek nevében adták:

Szűcs Mihály - nemzetközi elnökhelyettes
Papp Gabriella - főosztályvezető
Gaál Áron - osztályvezető (ov.)
Berényi Lívia - ov.
Buránszkiné Sallai Márta - ov.
Lőwinger Endre - ov.
Balogh Éva - ov.
Hodossyné Rétfalvi Rita - ov.
Konkolyné Bihari Zita - ov.
Dézsi viktor - ov.
Bötkös Tamás - ov.
Lábó Eszter - ov.
Steib Roland - ov.
Kis-Kovács Gábor - ov.
Csonka Tamás - ov.

Címlapról ajánljuk
Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Megszületett a bérmegállapodás a versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumán, három évre szólóan. Kiderült, mennyivel emelkedik a következő három évben a minimálbér és 2025-ben a garantált bérminimum. Lesznek azonban olyan esetek, amikor újratárgyalásra lesz szükség.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×