Infostart.hu
eur:
386.16
usd:
336.37
bux:
120770.78
2026. március 31. kedd Árpád
Nyitókép: Pexels.com

Egyre több fiatal szenved alvásbetegségben

A fiatalok kevesebbet alszanak a kelleténél és emiatt egyre több gyereknél alakul ki alvásbetegség.

A 18 év alattiak körében a szakemberek minimum 8 óra alvást javasolnak, de az ideális a 10 óra lenne. A valóság azonban legalább 3 órával marad el az optimálistól, ráadásul már a 7-8 éves korosztálynál is komoly gondok vannak – mondta a Magyar Alvás Szövetség elnöke.

G. Németh György arra hívta fel a figyelmet, hogy a fiatalok éjszakai alvásideje elcsúszott: később fekszenek le, viszont korán kell felkelniük.

Ezért – mint mondta – azt szeretnék elérni, hogy az iskolákban ne kezdődjön a tanítás fél 9 előtt. Ugyanis a 8 és 9 óra között a gyerekek éppen ébredeznek az iskolapadokban, ezért a teljesítményük gyakorlatilag használhatatlan – mutatott rá a szakember.

G. Németh György a szülők felelősségére is felhívta a figyelmet. Azt hangsúlyozta, hogy az iskolai szünetekben és a hétvégéken sem szabad kompromisszumot kötni.

Szerinte már két-három, hosszabbra nyúlt estének is lehetnek káros következményei. Gyengül a gyerekek immunrendszere és így fogékonyabbak a megbetegedésekre. Ugyanakkor a kialvatlanság okozója lehet a magas várnyomásnak, illetve cukorproblémákat is okozhat. A Magyar Alvás Szövetség elnöke kiemelte: a szakorvosi vizsgálatokon egyre több fiatalnál diagnosztizálnak alvásbetegséget.

A szakember példaként említette az úgynevezett "nyugtalan láb szindrómát", amikor a kisgyerek lába indokolatlanul rángatózik. De alvásbetegség az apnoe is, ami igen gyakori a felnőtteknél. Az ilyen betegek éjszaka nem kapnak rendesen levegőt, aminek egyik következménye a horkolás.

Ugyanakkor azt is elmondta, hogy

az alvásbetegség megelőzhető,

de a jó alváshoz meg kell teremteni a megfelelő körülményeket. Különösen fontos az ágy, a matrac, a sötétítés, de érdemes odafigyelni arra is, hogy este 7 után már ne egyenek a gyerekek, és vissza kell fognia folyadékfogyasztást is. Ezek a tényezők ugyanis szintén befolyásolják az alvásminőségét – mondta a Magyar Alvás Szövetség elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hortay Olivér: nem okoz fennakadást a hazai gázellátásban a Török Áramlat nyári leállítása

Hortay Olivér: nem okoz fennakadást a hazai gázellátásban a Török Áramlat nyári leállítása

A földgázszállító a protokoll szerint már több hónappal korábban bejelenti, mikor hajtják végre a szükséges karbantartási munkálatokat, így a júniusi, nyolc napi leállásból fakadó kiesésre a kereskedők és a tárolók is előre fel tudnak készülni – mondta az InfoRádióban a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágvezetője. A szakértő arra is kitért, milyen következményei lehetnek annak, hogy a magyar állam júliustól megtiltaná a földgázszállítást Ukrajnába.
inforadio
ARÉNA
2026.03.31. kedd, 18:00
Dobrev Klára
a Demokratikus Koalíció elnöke, a párt választási listavezetője
Évek óta nem látott szintre ugrott az olaj ára: hatalmas nyomás alá kerültek az amerikai piacok

Évek óta nem látott szintre ugrott az olaj ára: hatalmas nyomás alá kerültek az amerikai piacok

A piaci hangulatot továbbra is az iráni háborúval kapcsolatos fejlemények dominálják, amelyek fokozott volatilitást okoznak. Donald Trump nyilatkozatai ismét fókuszba kerültek: miközben az iráni olajkészletek kapcsán keményebb hangot üt meg, továbbra is bízik egy esetleges megállapodásban a konfliktus lezárására. Az amerikai piacok végül vegyesen zártak: az S&P 500 és a Nasdaq mínuszban fejezte be a kereskedést, miközben a Dow Jones kis emelkedéssel zárt. Az olajárak emelkedése továbbra is nyomás alatt tartja a részvénypiacokat. A magyar tőzsdén több papírnál is jelentős esés volt látható; bár napközben még stabilabb volt az index, a zárás felé egyértelműen romlott a hangulat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×