A Momentum Mozgalom megfogalmazása szerint: a hatalom kevesebb mint egy nap alatt fogadta el az új, igazságtalan kata-törvényt. Ezzel a módosítással négyszázezer kata-károsultba, összesen egymillió emberbe rúgnak bele, ennyi embert taszítanak létbizonytalanságba. Ellehetetlenítik a futárokat, a grafikusokat, az ügyvédeket, az újságírókat, a virágkötőket… Hosszú a lista – írják.
Elfogadhatatlannak tartják, hogy mostantól egy katás kisvállalkozónak csak magánszemélytől lehet bevétele. Szerintük a hatalom ezzel a lépésével a megélhetési válság közepén vesz el még több pénzt a kisvállalkozóktól. Ezért a párt szerdán 18 órára tüntetést szervez a Kossuth Lajos térre, a Parlament elé, hogy így tiltakozzon a kisadózó vállalkozók tételes adója drasztikus átalakítása ellen.
Mint olvasható, az eseményen felszólal majd – a kata-törvény károsultjai mellett – Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes, a Momentum elnökségi tagja, Cseh Katalin, a Momentum alelnöke és EP-képviselője és Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke.
Frissítés: a párt később kiadott közleménye szerint a tüntetésen felszólalók eddigi listája:
- Szabó-Szontágh Luca, improvizációs színész és tréner
- Tompa Andrea, író
- Para-Kovács Imre, újságíró
- Ésik Sándor ügyvéd, a Diétás Magyar Múzsa főszerkesztője
- Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke
Jobbik: ne írja alá a módosítást az államfő
A párt szerdai, a Sándor-palota előtt tartott sajtótájékoztatón Potocskáné Kőrösi Anita, a Jobbik elnökhelyettese közölte: ha Novák Katalin nem küldi vissza megfontolásra a parlamentnek az előző nap elfogadott módosítást, az Alkotmánybíróságon támadják meg az új szabályozást.
Hangsúlyozta: az adónem „kivéreztetése” két éve kezdődött, de a kata népszerűségét mutatja, hogy ennek ellenére sok százezren maradtak ebben a konstrukcióban. A magyar emberek, vállalkozások lenézésének nevezte, hogy a kormányzat a rendszer kijátszójának véli a katásokat.
A Jobbik elnökhelyettese kiemelte: az adóhatóság eddig is kiszűrhette volna a katával trükközőket; az e helyett végrehajtott módosítással viszont
a végfelhasználók élete drágul meg,
hiszen az e adónemből kiesők áraikban tovább fogják hárítani a megnövekedett közterheiket. Annak lehetőségét is felvetette, hogy a katából kieső vállalkozók a szürke- vagy a feketegazdaságban tevékenykednek majd tovább.
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke, országgyűlési képviselője azt szorgalmazta: a magyar vállalkozók vegzálása helyett a kormány vonja be a közteherviselésbe azokat a multinacionális cégeket, amelyeket „folyamatosan kényeztet”.
Sürgette, hogy aki akar, maradhasson a kata hatálya alatt, és például nyugdíj mellett is választhassa valaki ezt az adónemet.
A Fidesz „tudás- és értelmiségellenes politikájának újabb lépcsőjeként” beszélt az intézkedésről Brenner Koloman, a párt országgyűlési frakcióvezető-helyettese, hangsúlyozva, azokat az értelmiségieket, kisvállalkozókat sújtja a kata-módosítás, akik „nem tagozódtak még be a Fidesz egypárti túlhatalmának félfeudális rendszerébe”.