Háromszor is megdőlt a héten a magyar villamos energia rendszer terhelési rekordja – kedden, szerdán és csütörtökön is új csúcsot regisztrált a Mavir. A részletekről pénteken Batta Gergőt, a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. operatív vezérigazgató-helyettesét kérdeztük.
A korábbi rekord idén február 11. óta 7119 megawatt volt, ez
- kedden 7210,
- szerdán 7254,
- csütörtökön pedig 7361
megawattra nőtt – mondta.
Jellemzően télen dőlnek meg a rekordok. Ennek alapvetően az az oka Batta Gergő elmondása szerint, hogy ilyenkor a legkisebb a háztartási méretű kiserőművek segítő hatása, vagyis ilyenkor szorulnak rá a legnagyobb mértékben a háztartások a központi hálózatra. Magyarán a napelemek téli kisebb kapacitása áll a háttérben.
Maga a villamosenergia-felhasználás nyáron is óriási, csak ennek egy része a napelemekkel felszerelt otthonokban termelik meg – mondta. Most viszont alig süt a nap, így a napelemekre nemigen hagyatkozhattak a háztartások.
Az elektrifikáció növekedése is abba az irányba hat, hogy egyre magasabbra kúszik a rekord. Batta Gergő felhívta a figyelmet az elektromos autók elterjedésére, de fontos tényező az is, hogy a legtöbb új házban inverteres klímás, illetve hőszivattyús fűtési rendszereket telepítenek.
Egyre több olyan készüléket használunk, amely energiatakarékos ugyan, ám a nagy darabszám igenis meglátszik az összfogyasztáson – fejtette ki. Példaként a tévét, az egyre több elektromos készülék használatát, valamint a klímát említette, de fontos tényező az is, hogy az iparban is növekszik a villamosenergia-igény.