eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az Európai Bizottság brüsszeli épülete 2019. november 26-án. Ursula von der Leyen, a bizottság megválasztott elnöke másnap terjeszti az Európai Parlament elé jóváhagyásra az általa vezetett testület tagjainak névsorát.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Gyévai Zoltán: több trend is megfigyelhető az uniós jogállamisági jelentésben

A koronavírus-járvány miatt több uniós országban sérültek jogok - állapította meg az Európai Bizottság, amely először adott ki jogállamisági jelentéseket mind a 27 tagállamra vonatkozóan. A Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában ismertette és értékelte a dokumentumokat.

A szerda délben nyilvánosságra hozott és a magyar kormány által szerdán is kifogásolt brüsszeli jelentés a jogállamiság és az alapvető jogok négy területét öleli fel:

  • igazságszolgáltatás függetlensége,
  • a korrupcióellenes fellépés,
  • a média sokszínűsége,
  • a fékek és ellensúlyok rendszere.

Összeállítását az Európai Bizottság kezdeményezte és végezte el, hogy felmérje a fenti területek helyzetét összességében az EU-ban, és egyenként a tagállamokban. Az EB értékelését összeállító munka nagyjából egy éve kezdődött - emlékeztetett Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője az InfoRádióban.

Forrásként korábban is elérhető jelentéseket, az Európai Parlament jelentéseit, az Európai Bíróság ítéleteit, az Európa Tanács szakosított testületeinek véleményeit (például a Velencei Bizottság, vagy az Európa Tanács tagállamainak korrupucióellenes fellépését vizsgáló GRECO dokumentumait) használták - csupa nyílt forrást.

A 27 tagállamnál összesen 300 virtuális országlátogatást tettek és több mint 200 úgynevezett érintettel (szervezetekkel, ellenzéki pártokkal stb.) beszéltek, plusz valamennyi tagállam fűzhetett írásos megjegyzést a jelentés szövegéhez annak megjelenése előtt - ismertette a jelentés elkészültének módját Gyévai Zoltán. Hozzátette: a jelentésben a negatívak mellett pozitív példák is szerepelnek.

A Bruxinfo főszerkesztője a jelentés megállapításai alapján a koronavírus-járvány által előhozott vagy felerősített trendekre hívta fel a figyelmet, olyan történésekre, amelyek az EU-n belül több országban is tetten érhetők voltak. Ilyen például, hogy

  • a végrehajtó hatalmak igyekeznek nagyobb befolyást gyakorolni az igazságszolgáltatásra;
  • a média sokszínűségét veszélyeztető nyomás erősödik több országban;
  • a fékek és ellensúlyok rendszerével kapcsolatban is több országban vannak aggodalmak.

Felhívjuk figyelmüket, hogy a szerda délben nyilvánosságra hozott uniós jogállamisági jelentésekről lesz szó az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában este 7 óra után.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×